Katalánsko sa pripravuje na sprísnenie pandemických opatrení, musí ich však odobriť súd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Koronavírus, ľudia
Španielsko sa aktuálne sústreďuje na podávanie posilňujúcich dávok vakcíny. Foto: SITA/AP

Katalánsko sa ako prvý región v Španielsku pripravuje na opätovné zavedenie prísnych protipandemických obmedzení, ktoré podnietil najnovší nárast prípadov nákazy koronavírusom. Zdravotnícke úrady požiadali súdy, aby schválili sériu opatrení.

Medzi ne patrí zákaz nočného vychádzania medzi 1:00 až 6:00, obmedzenie spoločenských stretnutí na desať ľudí, zatvorenie nočných klubov a obmedzenie kapacít v reštauráciách na 50 percent a obchodov, posilňovní a divadiel na 70 percent. Ak súdy opatrenia schvália, platiť začnú v piatok. Trvať by mali 15 dní.

Viac o téme: Koronavírus

Regionálny šéf zdravotníctva Josep Argimon sa vyjadril, že dané opatrenia sú nevyhnutné pre výskyt oveľa nákazlivejšieho variantu koronavírusu omikron. „Infekcie za uplynulý týždeň vzrástli o 100 percent,“ uviedol. Španielsky premiér Pedro Sánchez sa v stredu prostredníctvom videokonferencie zhováral so šéfmi španielskych regiónov, aby s nimi prediskutoval nové protipandemické opatrenia.

Španielsko zaznamenalo rapídny nárast prípadov nákazy koronavírusom. Krajina, ktorá má dvoma dávkami vakcín zaočkovaných viac ako 80 percent obyvateľov, sa v ostatných mesiacoch spolieha najmä na podávanie posilňujúcich dávok a povinné nosenie rúšok v interiéroch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia