Karasovo ministerstvo chce zjednodušiť život párom rovnakého pohlavia aj nezosobášeným. Čo navrhuje?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viliam Karas
Minister spravodlivosti SR Viliam Karas. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 19. januára 17:44

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce prostredníctvom dvoch zákonov zjednodušiť život ľuďom v rozličných životných situáciách. Navrhované právne nástroje by mali priniesť blízkym osobám, vrátane nezosobášených párov, ako aj párov rovnakého pohlavia istotu do riešenia situácií v oblasti vzájomného zastupovania, dedenia, zdravotnej starostlivosti alebo ochrany maloletých.

Prvý návrh zákona rieši takzvané fiduciárne vyhlásenia a druhým je zákon súkromných nadačných fondoch. Minister spravodlivosti SR Viliam Karas o tom informoval na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Legislatívne opatrenie

Ako uviedol minister, zákon o fiduciárnom vyhlásení je jednoduché legislatívne opatrenie, ktorým bude zriadený register fiduciárnych vyhlásení v spolupráci s Notárskou komorou. MS SR informovalo, že ide o jednoduchý právny úkon pred notárom, ktorým osoba prejaví vôľu, aby niekto iný konal v jej mene ako dôverník.

„Takéto vyhlásenie sa môže týkať len jednej osoby a môže a nemusí byť vzájomné,“ spresnil Karas. V tomto zmysle ide o riešenie konkrétnych životných situácií. Dôverník sa bude môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami alebo môže v mene vyhlasovateľa udeliť informovaný súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

Právne otázky

„Nový právny inštitút však rieši aj zásadnejšie právne otázky pre prípad smrti,“ uviedlo MS SR s tým, že bude možné pre prípad smrti určiť, že ustanovený dôverník bude vyhlásený za správcu dedičstva.

„Rovnako tak bude môcť byť určený ako poručník alebo opatrovník deťom zosnulého,“ dodalo MS SR. Tento zákon, ako uviedol šéf rezortu spravodlivosti, nerieši majetkové situácie a majetkové vzťahy, a preto je tu návrh zákona o súkromných nadačných fondoch. Prostredníctvom tohto zákona bude možné riešiť širokú škálu majetkových vzťahov v rodinných podnikoch alebo v spoločnom podnikaní blízkych osôb.

„Cieľom navrhovaných zákonov je zjednodušovať život ľuďom v rozličných životných situáciách. Návrh prináša zásadné zlepšenie pri efektívnom usporadúvaní si vzájomných vzťahov, do ktorých zároveň vnesieme viac právnej istoty. Týmto spôsobom pomáhame nezosobášeným párom i párom rovnakého pohlavia bez rozdielu,“ povedal minister spravodlivosti SR Viliam Karas.

Málo ambiciózny návrh

Poslanci Občiansko-demokratickej platformy (ODP) považujú aktuálny návrh ministra spravodlivosti za málo ambiciózny. ODP je názoru, že návrh je len na začiatku legislatívneho procesu a do konečného prijatia sa môže ešte okresať.

Platforma preferuje systémové riešenie úpravy vzťahov LGBTI+ ľudí na Slovensku. Informoval o tom v tlačovej správe asistent poslanca Kristiána Čekovského Martin Kalužák.

„Napriek tomu si situácia po nedávnej tragédii na Zámockej ulici vyžaduje aspoň čiastkový krok k zlepšeniu. Ak by návrh ministra spravodlivosti prešiel do parlamentu aspoň v súčasnom znení, ODP ho v prvom čítaní podporí. Pred druhým čítaním ODP predstaví pozmeňujúci návrh, ktorý bude obsahovať reálne zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí s majoritou,“ uvádzajú v stanovisku s tým, že aj naďalej bude nutné pokračovať v príprave a v podávaní riešení a návrhov pre zlepšenie života LGBTI+ ľudí.

Dobrý východiskový bod

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) považuje návrh Viliama Karasa za dobrý východiskový bod reflektujúci konkrétne vznesené požiadavky. Karas ho označil za základný rámec, na ktorý dostal mandát a do ktorého bude možné pridávať ďalšie životné situácie.

Reakcia progresívno-liberálneho spektra nevytvára v spoločnosti potrebný priestor pre konštruktívnu diskusiu. Informovala o tom hovorkyňa KDH Lenka Halamová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viliam Karas
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR