Kabinet súhlasil zrušiť zákon o neprimeraných vzťahoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Vláda schválila zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch medzi odberateľmi a dodávateľmi tovarov, ktorými sú potraviny. Zákon, ktorý mal zabrániť obchodným reťazcom zneužívať svoje postavenie voči dodávateľom, schválil parlament ešte počas vládnutia Roberta Fica. Zrušením zákona by sa mali podľa Ministerstva hospodárstva SR, ktoré zrušenie zákona iniciovalo, znížiť bariéry podnikania v oblasti dodávok tovaru, ktorými sú potraviny, čím sa zlepší podnikateľské prostredie a zníži regulačné zaťaženie.

Podnetom na vypracovanie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch boli podľa predchádzajúcej vlády predovšetkým pretrvávajúce problémy v obchodných záväzkových vzťahoch medzi prevádzkovateľmi obchodných reťazcov a ich dodávateľmi. Tí poukazovali na negatívne neprimerané obchodné praktiky prevádzkovateľov obchodných reťazcov pri uzatváraní zmlúv. Podľa nového vedenia rezortu hospodárstva však tento zákon neriešil problematiku neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch a nenaplnil cieľ, pre ktorý bol prijatý. „Zákon sa javí ako neefektívny. Súkromnoprávne subjekty majú oprávnenie samostatne rozhodovať o svojom právnom postavení. Subjekty sa samy rozhodujú, či uzatvoria zmluvu a s kým ju uzatvoria,“ konštatovalo ministerstvo.

Podľa bývalého ministra hospodárstva a súčasného poslanca za stranu Smer-SD Ľubomíra Jahnátka, zrušenie zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch je ďalšia rana pre slovenských prvovýrobcov. „Po zrušení zákona sa vrátia praktiky zahraničných obchodných reťazcov, ktoré budú nútiť slovenských prvovýrobcov predávať svoje výrobky do supermarketov a hypermarketov pod výrobnú cenu. Myslím si, že prvovýrobcovia by sa mali razantnejšie ozvať, lebo súčasná vláda im neprináša okrem zdražovania nič pozitívne. Zrušenie zákona považujem zo strany súčasnej vlády za protislovenský krok,“ reagoval pri predložení návrhu Jahnátek, ktorý plánuje v pléne parlamentu bojovať proti zrušeniu zákona.

Kabinet Ivety Radičovej zrušenie zákona schválil napriek zásadnému nesúhlasu poľnohospodárov. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v rámci pripomienkového konania k návrhu uviedla, že problémy v nevyvážených vzťahoch medzi obchodnými reťazcami a ich dodávateľmi potravín sú natoľko závažné, že si až do prijatia európskej legislatívy v súčasnosti vyžadujú legislatívnu úpravu na národnej úrovni. Poľnohospodári nesúhlasia ani s tvrdením, že zákon je neefektívny, keďže nadobudol účinnosť iba 1. mája minulého roku a dodávatelia s odberateľmi mali podľa neho termín na prispôsobenie obchodných zmlúv až do konca septembra 2010. „To znamená, že zákon ani nemal kedy plniť účel, na ktorý bol prijatý,“ uvádza SPPK.

Poľnohospodári tiež kritizujú, že zrušeniu právnej normy nepredchádzala širšia odborná diskusia. „Agropotravinárska samospráva nikdy netvrdila, že v súčasnosti platný zákon je ideálny a netreba na ňom nič zmeniť – napríklad aj s ohľadom na niektoré výhrady obchodu. V každom prípade však akýmkoľvek zásahom do nej mala predchádzať odborná analýza,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Obchodníci naopak tento krok vlády vítajú. „Vnímame toto rozhodnutie vlády pozitívne, lebo zákon deformoval vzťahy medzi výrobou a obchodom,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavol Konštiak. Ako dodal, obchodníci súhlasia s tým, čo načrtol aj nový minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, že táto problematika by mala byť riešená na európskej úrovni.

Ako Konštiak dodal, obchodníci majú záujem o korektné vzťahy s dodávateľmi, čo dokazujú aj výsledky tohtotýždňového rokovania na pôde Potravinárskej komory SR, z ktorého vyplynuli dva hlavné výsledky. „Zväz obchodu bude podporovať predaj výrobkov vyrábaných na Slovensku. Tu chceme spolupracovať so všetkými zainteresovanými, vrátane rezortu hospodárstva a pôdohospodárstva,“ povedal Konštiak. Okrem toho, alternatívou rušeného zákona môže byť v budúcnosti aj Etický kódex upravujúci vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi, ktorý chcú obchodníci vypracovať v blízkej budúcnosti.

Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon a štátny tajomník rezortu hospodárstva Martin Chren po stredajšom rokovaní vlády jednohlasne tvrdili, že zrušením zákona pomôžu slovenským výrobkom na pulty obchodov na Slovensku. „Zákon bol zlý a pôsobil kontraproduktívne,“ povedal Simon. Pôsobil totiž len na území SR a keď teda nadnárodné obchodné reťazce uzavreli zmluvu s dodávateľom v inej krajine, zákon obišli a slovenskí výrobcovia boli mimo hry. Problematiku regulácie vzťahov obchodných reťazcov a dodávateľov treba podľa Simona riešiť na európskej úrovni, čo mieni presadzovať aj v Bruseli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin ChrenPavol KonštiakZsolt Simon