K ISS pripevnili modul Rassvet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iss
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 18. mája (WEBNOVINY) – Členovia posádky amerického raketoplánu Atlantis Garrett Reisman a Piers Sellers pomocou robotického ramena úspešne pripevnili ruský modul Rassvet k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Šesťmetrový modul bude slúžiť ako skladovací priestor a minilaboratórium, Atlantis v ňom dopravil na ISS viac ako 1 300 kilogramov zásob. Veliteľ ISS Oleg Kotov sa poďakoval predstaviteľom Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) za dopravenie modulu Rassvet na stanicu.

Raketoplán Atlantis odštartoval z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na svoju poslednú misiu v piatok 14. mája o 20:20 SELČ. Jeho primárnou úlohou bolo dopraviť na ISS zásoby, z ktorých väčšina sa nachádza v ruskom module Rassvet. Okrem iných vecí vyniesli prostredníctvom astronauta Piersa Sellersa do vesmíru aj kúsok zo stromu, vďaka ktorému prišiel Sir Isaac Newton na svoju teóriu gravitácie. Šesťčlenná posádka raketoplánu absolvuje počas 12-dňovej misie tri výstupy do otvoreného vesmíru. Každý by mal trvať približne šesť a pol hodiny.

Do avizovaného ukončenia programu amerických raketoplánov zostanú po 32. misii Atlantisu ešte dva výstupy. Ako prvý poletí k ISS Discovery (16. septembra) a pravdepodobne ako definitívne posledný v novembri Endeavour. Raketoplány by mali potom umiestniť v múzeách, pričom Discovery budú môcť vidieť návštevníci Smithsonian National Air and Space Museum vo Washingtone. Atlantis však po návrate na Zem nepoputuje hneď do múzea, ale bude v pohotovosti na prípadnú záchrannú misiu posledného letu raketoplánu Endeavour. Pôvodne mal ako posledný letieť do vesmíru raketoplán Discovery, avšak pre výmenu magnetu na detektore antihmoty s názvom Alpha Magnetic Spectrometer (AMS-02) bude posledným letom novembrová misia raketoplánu Endeavour.

Spojené štáty americké sa budú po ukončení vesmírneho programu raketoplánov Atlantis, Discovery a Endeavour spoliehať až do stanovenia novej stratégie NASA na trojmiestny ruský Sojuz. Podľa vysokého predstaviteľa NASA Billa Gerstenmaiera môže jeden z raketoplánov absolvovať ešte jeden výstup do vesmíru, no to iba v prípade, že na to americký prezident Barack Obama nájde 600 miliónov až jednu miliardu amerických dolárov, čo je približný rozpočet na takúto misiu.

SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaOleg Kotov
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanica