Jedným z hlavných dezinformačných naratívov v roku 2023 sa stanú tvrdenia o sfalšovaných voľbách, predpokladá polícia

Voľby, hlasovanie
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Jedným z hlavných dezinformačných naratívov v roku 2023 sa stanú tvrdenia o sfalšovaných voľbách. Uviedol to policajný zbor vo svojej výročnej správe o dezinformáciách na Slovensku ešte začiatkom februára tohto roka.

Táto prognóza sa začína v posledné týždne napĺňať, keď prominentní tvorcovia hoaxov začínajú s uvedeným naratívom experimentovať v súvislosti s tohtoročnými voľbami do Národnej rady SR.

Ohrozuje bezpečnosť, ale aj životy ľudí

V tlačovej správe o tom informovala Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru s tým, že nejde o myšlienku, ktorá by mala svoje korene na Slovensku, ale jej domáci šíritelia sa inšpirujú Spojenými štátmi americkými.

Šírenie ničím nepodložených dezinformácií o sfalšovaných voľbách má podľa polície rovnaké ciele ako každý iný hoax, teda šíriť informačný chaos, udržiavať permanentnú neistotu a podkopávať autoritu štátnych orgánov. Vytvorená atmosféra v spoločnosti má následne potenciál prerásť do masových protestov a násilností založených na vieru v klamstvo.

Ruka v ruke sa tak do ohrozenia dostáva nielen vnútorná bezpečnosť Slovenskej republiky, ale aj životy a zdravie občanov. Policajný zbor sa bude podľa Bárdyovej s dôrazom na svoju apolitickosť z uvedených dôvodov spoločne s ďalšími štátnymi orgánmi podieľať na proaktívnej a preventívnej informačnej komunikácii.

Aktívne budú monitorovať dezinformácie o sfalšovaných voľbách a v prípade opory v Trestnom zákone bude ich autorov trestnoprávne stíhať.

Očakávajme nárast manipulácií a hoaxov

Polícia doposiaľ naratív sfalšovaných volieb zaznamenala u aktérov, ktorí sa dlhodobo vyhraňujú voči akejkoľvek téme spätej s USA. Je paradoxom, že na Slovensko importujú práve tento naratív, ktorý sa v posledných rokoch masovo šíril práve v krajine za Atlantickým oceánom.

Vytrvalé opakovanie klamstiev o voľbách zvýrazňuje presvedčenie občanov o nemožnosti spravodlivej voľby, čím sa podľa našej polície zvyšuje ich radikalizácia a polarizácia spoločnosti.

V prípade konania predčasných parlamentných volieb v kalendárnom roku 2023 je možné očakávať absolútny nárast informačných manipulácií a dezinformácií s ich blížiacim sa termínom. Novinkou pre SR sa môžu stať informačné operácie po vyhlásení výsledkov volieb. V prípade nespokojnosti istej časti politického spektra môže dôjsť k spochybňovaniu výsledkov volieb, čo by mohlo prerásť do organizovaných nepokojov a útokov na štátne inštitúcie po vzore Spojených štátov amerických z januára 2021,“ varuje polícia vo svojej výročnej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Bárdyová
Firmy a inštitúcie Národná rada SRPrezídium policajného zboru SR