Je odhlasované. Pôžičku Grécku neposkytneme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda_ministri_Radičová
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 11. augusta (WEBNOVINY) – Národná rada SR neschválila návrh na poskytnutie pôžičky Grécku. Slovensko tak svoju približne 800-miliónovú tranžu z celkového balíka pomoci Grécku vo výške 110 mld. eur neposkytne. Za poskytnutie pôžičky Grécku hlasovali len poslanci Mária Sabolová a Anton Marcinčin (obaja KDH). Poslankyňa Sabolová však po hlasovaní uviedla, že sa zmýlila, keďže chcela hlasovať proti pôžičke Grécku. Proti pôžičke pre Grécko bolo 69 poslancov a 13 poslancov (všetci za KDH) sa zdržalo hlasovania. Poslanci za Smer-SD sa hlasovania o pôžičke pre Grécko nezúčastnili.

Zákonodarný zbor však vyslovil súhlas s pristúpením Slovenska k Rámcovej zmluve o európskom stabilizačnom mechanizme, k tzv. eurovalu. Za vyslovenie súhlasu s pristúpením Slovenska k eurovalu hlasovalo 140 poslancov, poslanec Ondrej Dostál (klub Most-Híd) bol proti a Anna Belousovová (SNS) sa zdržala hlasovania.

Minister financií Ivan Mikloš zmluvu o eurovale podpísal v polovici júla s niekoľkými podmienkami, ktoré musia byť pre reálnu účasť Slovenska pri poskytovaní záruk niektorej z ohrozených krajín naplnené. Tou prvou je sprísnenie a dôkladné napĺňanie Paktu stability a rastu, pričom súčasťou zmien musí byť aj jasný mechanizmus riadeného bankrotu krajiny, ktorá sústavne vykonáva nezodpovednú rozpočtovú politiku.

Ďalšou podmienkou reálnej účasti Slovenska na pomoci ostatným krajinám v rámci záručného mechanizmu je jasné potvrdenie európskymi inštitúciami, že daná krajina spravila všetko, čo mohla, na riadne financovanie svojho dlhu na finančných trhoch. Okrem toho bude musieť byť pomoc krajinám v problémoch poskytovaná v súlade s politikou a podmienkami Medzinárodného menového fondu. Slovensko tiež nepodporí predĺženie trojročného obdobia, na ktoré je mechanizmus schválený.

Európsky stabilizačný finančný mechanizmus, teda tzv. euroval, má byť systémom záruk jednotlivých členských štátov únie, Európskej komisie a Medzinárodného menového fondu v celkovej sume 750 mld. eur. Samotné členské štáty sa majú zaručiť za 440 mld. eur, 60 mld. eur pripadá na komisiu a 250 mld. eur na menový fond. Tieto záruky majú byť pritom určené na prípadnú potrebu pomoci niektorej z členských krajín, ktorá by nebola schopná financovať svoj dlh. Podiel Slovenska na stabilizačnom mechanizme vychádza z podielu v Európskej centrálnej banke a predstavuje 4,37 mld. eur.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna BelousovováAnton MarcinčinIvan MiklošMária SabolováOndrej Dostál