Izrael uzavrel zásobovací hraničný priechod s Pásmom Gazy, chce zamedziť pašovaniu zbraní

Izrael, palestína
Foto: ilustračné, SITA/AP

JERUZALEM 17. júla (WebNoviny.sk) – Izrael na niekoľko dní uzavrel svoj jediný zásobovací hraničný priechod s Pásmom Gazy Kerem Šalom. Krajina tak reagovala na nepriateľské akcie palestínskeho hnutia Hamas, aj napriek tomu, že súhlasilo s prímerím, ktoré ukončilo sobotňajšie intenzívne boje v pohraničí.

Minister obrany Avigdor Lieberman oznámil, že Izrael do nedele prestane s dodávkou plynu a paliva cez Kerem Šalom, pričom priechod sprístupní len dodávkam jedla a nevyhnutných liekov.

Lieberman zároveň oznámil, že sprísni námornú blokádu a zamedzí Palestínčanom vyplávať ďalej ako tri námorné míle od pobrežia Pásma Gazy. Predtým mohli vyplávať až do vzdialenosti šiestich námorných míľ. Izrael námornú blokádu, ktorú s Egyptom vykonáva už vyše desaťročia, odôvodňuje ochranou občanov od pašovania zbraní.

V sobotu izraelské ozbrojené sily vykonali svoju najväčšiu náletovú kampaň na Pásmo Gazy od vojny z roku 2014, zatiaľ čo militanti Hamasu vystrelili počas dňa desiatky rakiet na územie židovského štátu. Pri izraelskom nálete v meste Gaza zomreli dvaja palestínski tínedžeri, troch zranených Izraelčanov si zas vyžiadala raketa, ktorá dopadla na dom v Sderote na juhu Izraela. Aj napriek tomu, že Hamas, ktorý vládne v Gaze, v sobotu v noci súhlasil s prímerím, do Izraela ďalej prichádzali zápalné šarkany a balóny, ktoré tam podpaľovali poľnohospodársku pôdu. Židovský štát oznámil, že v nedeľu našli sokola, ktorý mal k sebe priviazané zápalné zariadenie určené na podpaľovanie. Pravdepodobne je to prvý prípad, keď militanti v Gaze použili pri útoku na Izrael zviera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Avigdor Lieberman
Firmy a inštitúcie Hamás