Hnutie Hamas ohlásilo po náletoch v Pásme Gazy prímerie s Izraelom

Izrael, Hamas, Pásmo Gazy
Foto: SITA/AP

JERUZALEM 15. júla (WebNoviny.sk) – Palestínske hnutie Hamas a militanti z extrémistickej skupiny Palestínsky islamský džihád v Pásme Gazy v noci oznámili, že súhlasili s prímerím s Izraelom. Pokoj zbraní, ktorý ukončil deň trvajúce boje v pohraničí, sprostredkoval medzi znepriatelenými stranami Egypt.

Podľa agentúry AP prímerie v oblasti zatiaľ platí aj napriek tomu, že v nedeľu ráno z južného Izraela bolo počuť sirény, ktoré naznačovali príchod rakiet z druhej strany hranice. Izraelská armáda už zrušila aj obmedzenia, ktoré vydala v pohraničnej oblasti.

V sobotu v súvislosti s bojmi nariadila uzatvorenie populárnej pláže a vydala obmedzenia pre zhromaždenia a väčšie davy, v nedeľu už ale oznámila, že letné tábory fungujú ako normálne a bežný denný režim môže byť v oblasti obnovený.

V sobotu izraelské ozbrojené sily vykonali svoju najväčšiu náletovú kampaň na Pásmo Gazy od vojny z roku 2014, zatiaľ čo militanti Hamasu vystrelili počas dňa desiatky rakiet na územie židovského štátu. Pri izraelskom nálete v meste Gaza zomreli dvaja palestínski tínedžeri, troch zranených Izraelčanov si zas vyžiadala raketa, ktorá dopadla na dom na juhu Izraela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Hamás