Islamský štát prišiel o príjem z ropných polí, ale údajne má k dispozícii stovky miliónov dolárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Irak, Islamský štát
Bojovníci Islamského štátu. Foto: ilustračné, SITA/AP

Po strate takzvaného „kalifátu“ v Iraku a Sýrii zostáva teroristickej organizácii Islamský štát (IS) k dispozícii až 300 miliónov amerických dolárov (v prepočte približne 268 miliónov eur).

Navyše nemá žiadne finančné výdaje spojené s kontrolou územia a populácie. Uvádza sa to v správe generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Antónia Guterresa vydanej v pondelok.

Dočasné obdobie pokoja

Správa o hrozbách, ktoré IS predstavuje, určená Bezpečnostnej rade OSN varuje, že obdobie pokoja od útokov tejto militantnej skupiny „môže byť dočasné„.

Minulý týždeň experti OSN v inej správe pre Bezpečnostnú radu uviedli, že lídri IS sa snažia konsolidovať a vytvoriť podmienky pre prípadné oživenie aktivít vo svojich irackých a sýrskych baštách.

Potvrdila tiež, že terajší pokoj od útokov „nemusí trvať dlho, možno ani nie do konca roka 2019„.

Predaj ulúpených starožitností

V novej správe Guterres uvádza, že zatiaľ čo stratou územia sa pre IS skončila možnosť generovať príjem z ropných polí a od miestneho obyvateľstva, predpokladá sa, že je schopný vyčleniť finančné prostriedky na podporu teroristickej činnosti v rámci Iraku a Sýrie, ale aj zahraničia.

Najbežnejšou metódou je podľa správy neformálny prevod peňazí známy ako „hawala„. Ďalším zdrojom financovania môžu byť ulúpené starožitnosti z Iraku, keď navrátilci z konfliktu uvádzajú, že IS má pre predaj takýchto predmetov vytvorenú zvláštnu jednotku.

Finančnú sebestačnosť získava Islamský štát aj prostredníctvom siete svojich podporovateľov a pobočiek na Blízkom východe, v Afrike a Ázii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António Guterres