Investori nemajú znášať náklady spojené s odpisom dlhov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Christian Noyer
Foto: SITA/AP

TOKIO 29. novembra (WEBNOVINY) – Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Christian Noyer vylúčil možnosť, že by investori čiastočne znášali náklady spojené so znížením hodnoty vládnych dlhopisov. Ako Noyer povedal počas návštevy Tokia, verí, že mimoriadna pomoc pre Írsko upokojí investorov a zníži rozdiel medzi výnosmi z írskych a nemeckých vládnych dlhopisov na „normálnejšie úrovne.“ Noyer sa takto vyjadril deň po tom, ako ministri financií členských štátov EÚ v nedeľu odsúhlasili poskytnutie finančnej pomoci Írsku vo výške 85 miliárd eur a načrtli trvalý systém riešenia dlhových kríz v Európe, v rámci ktorého by investori mohli znášať náklady budúcich prípadných problémov pri uhrádzaní záväzkov.

„Vylučujem možnosť, že by investori v budúcnosti čiastočne znášali náklady súvisiace so znížením hodnoty dlhopisov. Pre všetky členské štáty EÚ bude hlavným cieľom podniknúť všetky nevyhnutné kroky a dostať sa do takej situácie, v ktorej uznajú všetky svoje dlhy,“ povedal Noyer.

Súkromný sektor bude mať pre euroval význam až po rokoch

Od roku 2013, kedy má vstúpiť do platnosti nový euroval, potrvá približne päť rokov, kým väčšina štátnych dlhopisov bude obsahovať klauzulu o tom, že prípadné straty bude znášať aj súkromný sektor. V pondelok to povedal nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. „Od prvého júla 2013, odkedy všetky nové dlhopisy budú obsahovať takúto klauzulu, ju samozrejme nebudú mať zo dňa na deň všetky dlhopisy,“ povedal Schäuble na tlačovej konferencii v Berlíne. Klauzula o tom, že prípadné straty bude znášať aj súkromný sektor, čiže takzvaná collective action clause (CAC), bude teda podľa Schäuble mať reálny význam až po päťročnom období.

S tým, že súkromní investori vlastniaci štátne dlhopisy budú znášať prípadné náklady reštrukturalizácie týchto dlhových nástrojov, ráta návrh na vytvorenie Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), na ktorom sa v nedeľu dohodli ministri financií eurozóny. Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) čiže trvalý euroval má fungovať od polovice roka 2013 a nahradí dočasný euroval čiže Európsky fond finančnej stability (EFSF).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christian NoyerWolfgang Schäuble