Inšpektori si posvietili na Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť, skontrolovali aj nakladanie s odpadom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jaslovské Bohunice
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice. Foto: ilustračné, SITA
Banner, SPP

Prevádzka jadrových zariadení štátnej spoločnosti JAVYS bola v prvom polroku tohto roka bezpečná a spoľahlivá. Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) vydal pre jadrovú spoločnosť 34 rozhodnutí.

Podmienky jadrovej bezpečnosti

Inšpektori vykonali 26 inšpekcií, ktoré boli prioritne zamerané na kontrolu dodržiavania podmienok jadrovej bezpečnosti, na činnosti súvisiace s nakladaním s rádioaktívnymi odpadmi (RAO), na procesy súvisiace s ukladaním RAO do Republikového úložiska a na dodržiavanie podmienok jadrovej bezpečnosti a požiadaviek dozoru pri preprave RAO a jadrových materiálov.

„Inšpektori ÚJD, Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a Euratom vykonali v prvom polroku tohto roka v našej spoločnosti jednu inšpekciu zameranú na evidenciu a kontrolu jadrových materiálov v medzisklade vyhoreného jadrového paliva,“ informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Desiatky vláknobetónových kontajnerov

V oblasti nakladania s rádioaktívnymi odpadmi firma JAVYS okrem iných činností uložila na Republikové úložisko rádioaktívnych odpadov 176 vláknobetónových kontajnerov so spracovaným a následne upraveným RAO.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miriam Žiaková