BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Tempo rastu cien v auguste tohto roka po spomaľovaní v predchádzajúcich mesiacoch opäť zrýchlilo. Augustová inflácia podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR dosiahla 4 %, kým v júli predstavovala 3,7 % a v júni 3,9 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v ôsmom mesiaci vzrástli v úhrne o 0,1 %. V priemere za osem mesiacov tohto roka v medziročnom porovnaní vzrástli spotrebiteľské ceny v úhrne o 3,6 %.
Pod augustový nárast cien sa podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej podpísal najmä drahší plyn. Celkový rast indexu však podľa jej slov brzdili lacnejšie sezónne potraviny, najmä zelenina. „Očakávali sme vyšší rast cien, keďže regulačný úrad schválil od konca júla okrem drahšieho zemného plynu aj vyššie ceny tepla, tie sa však v inflácii ešte neobjavili. Predpokladáme, že k úprave cenníkov pristúpia teplárenské spoločnosti v septembri, čo by malo zdvihnúť medziročnú infláciu z augustových 4,0 % smerom k 4,5 %,“ dodáva Valachyová. Blízko tejto úrovne by pritom inflácia mala zostať až do konca roka.
Pri medziročnom porovnaní vzrástli v auguste podľa štatistikov najviac ceny v odbore doprava, a to o 6,3 %. Bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá zdraželi o 5,6 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 5,5 % a vzdelávanie o 4,8 %. Nárast cien v rámci alkoholických nápojov a tabaku dosiahol 4,1 %, pričom ceny v oblasti zdravia stúpli o 3,7 %. Naopak ceny sa znížili v prípade nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,5 %.
V medzimesačnom porovnaní stúpli v auguste ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,9 %. Ceny v doprave vzrástli o 0,3 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku, či nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu stúpli zhodne o 0,2 %. Ceny v oblasti zdravia, hotelov, kaviarní a reštaurácií sa zvýšili o 0,1 %. Na druhej strane klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,8 %, odevov a obuvi o 0,3 % a ceny poštových a telekomunikačných služieb, rekreácie a kultúry sa znížili zhodne o 0,2 %. Na júlovej úrovni zostali ceny vzdelávania a rozličných tovarov a služieb.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v auguste zrýchlila z júlových 2,2 % na 2,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze taktiež mierne zrýchlila oproti júlu o 0,1 percentuálneho bodu na 1,7 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v auguste záporná na úrovni 0,2 %, pritom čistá inflácia sa nezmenila.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vracia k rýchlejšiemu rastu cien. Bankoví analytici v tomto roku predpokladajú vyššiu úroveň rastu spotrebiteľských cien. Koncoročnú infláciu očakávajú na úrovni 4,2 %.