Hygienici upozorňujú na nebezpečný peeling na pokožku a detské mlieko, môžu sa nachádzať na Slovensku (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kozmetika
Foto: UVZ SR - koláž Wbn

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečného kozmetického výrobku určeného na peeling pokožky a detské mlieko. Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) ich nahlásili kontrolné orgány v Nemecku a vo Švédsku. Informácie poskytol Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR. Uvedené výrobky sa môžu nachádzať aj na Slovensku.

Výrobku na peeling pokožky pod názvom AHA Fruit Acids výrobcu BiOrigins obsahuje vysoké koncentrácie organických kyselín – 44 percent (kyselina mliečna, citrónová, glykolová, jablčná a vínna) a nízku hodnotu pH. Chýba návod na použitie. Vysoké koncentrácie kyseliny mliečnej majú silný dráždivý účinok alebo dokonca leptajúci účinok.

Problematické je tiež detské mlieko pod názvom Lala s Baby Nursery jelly. Výrobok má v zozname zložiek na obale uvedenú zakázanú zložku – hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (Lyral), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch.

Kozmetika
Foto: UVZ SR
Kozmetika
Foto: UVZ SR
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Eliáš
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR