Huliak: Problém migrácie treba vyriešiť vyhostením všetkých migrantov zo Slovenska (rozhovor)

Rudolf Huliak
Rudolf Huliak v predčasných parlamentných voľbách kandiduje zo 150. miesta na kandidátke Slovenskej národnej strany (SNS). Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.
Tento článok pre vás načítala AI.

Kandidát na poslanca parlamentu Rudolf Huliak v rozhovore pre agentúru SITA okrem iného prezradil, prečo sa zoskupenie Národná koalícia/nezávislí kandidáti rozhodlo spojiť so Slovenskou národnou stranou (SNS), aké sú jeho priority a vízie pre Slovensko. Dotkol sa aj financovania samospráv a migrantov.

Aké sú vaše priority a vízia pre Slovensko a čo by ste presadzovali v parlamente, ak by ste boli poslancom?

V prvom rade treba naštartovať agrárno-lesnícku podstatu Slovenska, ktorá nám zabezpečí rozvoj poľnohospodárstva, drevovýroby a tiež naštartovanie potravinovej sebestačnosti aj zamestnanosť vidieka.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Treba pracovať aj na racionalizácii výdavkov verejnej správy. Po prehodnotení škôd spôsobených bývalou vládou treba veľmi rýchlo vytvoriť sociálne balíky pre pomoc stredným podnikateľom a živnostníkom; naštartovať podporu slovenského priemyslu, ruka v ruke s ozdravením verejných financií. Treba zrevidovať systém prideľovania eurofondov pre kompletný hospodársky rozvoj a rozbeh slovenskej ekonomiky.

Treba ukončiť problém migrácie vyhostením všetkých migrantov zo Slovenska a začať dôsledne chrániť hranice SR. Ďalšou prvoradou vecou je zrušenie vplyvu mimovládok na správne konanie na Slovensku. Politické mimovládky a hlavne enviro-mimovládky treba zdaniť, preveriť a označiť ako zahraničných agentov.

Treba prekvalifikovať národné parky na prírodné parky a zrušiť zonáciu a začať ústavne chrániť predaj slovenskej pôdy a lesov a zastaviť rozpredávanie slovenskej vody, pôdy a lesa. Poslednou vecou je zásadné riešenie populácie medveďa hnedého poľovným obhospodarovaním.

Ste predsedom politického zoskupenia Národná koalícia/nezávislí kandidáti a kandidujete zo 150. miesta kandidátnej listiny Slovenskej národnej strany (SNS). Čo vás viedlo k spojeniu sa s národniarmi a nemalo vaše politické zoskupenie ambíciu kandidovať samostatne?

Dôvodom spájania so Slovenskou národnou stranou (SNS) bolo to, že sme si boli vedomí, že nemáme na to, aby sme presiahli tri percentá hlasov. Bolo to pre krátkosť doby odkedy sme na politickej scéne. Rovnako tak SNS by sa nedostala do parlamentu bez nás. Spôsobilo by to, že by prepadol balík minimálne ôsmich percent pronárodných hlasov. My sme nešli do politiky ani pre egá, ani pre peniaze z volebného výsledku.

Ste tiež starostom obce Očová, a teda pôsobíte v samospráve. Máte pripravené i návrhy pre túto oblasť?

Musí dôjsť k zmene financovania samospráv. Som za český model – mestá a obce dostávajú peniaze k počtu obyvateľov a k potrebám obce a mesta. Berie sa do úvahy rozvoj infraštruktúry a poloha obce či mesta, aj región. Jednoducho povedané, všade sú tie potreby iné a toto by sa malo brať do úvahy.

Ďalšou dôležitou vecou je zlepšenie prístupu miest a obcí k envirofondom a fondom, ktoré zabezpečia rozvoj infraštruktúry. Malo by prísť ku kompletnému financovaniu preneseného výkonu štátnej správy. To znamená, nie len čiastkové úhrady. Aby sa nestávalo, že štát si niečo vymyslí, časť nákladov preplatí a časť si má obec nájsť sama.

Aký je váš postoj k ukotveniu Slovenska v euroatlantických štruktúrach a ako by ste definovali svoje hodnotové ukotvenie?

Staviame sa za suverenitu Slovenska a prospešnosť jednotlivých noriem vzhľadom k Slovensku. Tu treba mnohé prehodnotiť. Sme za priamu demokraciu v rozhodovaní o vystúpení alebo zotrvaní v EÚ aj v NATO. V prípade, že by ľudia nechceli vystúpiť, musíme zachovať suverenitu EÚ legislatívy natoľko, aby EÚ legislatíva neškodila národným záujmom Slovenska.

Keďže kandidujete z posledného 150. miesta kandidátnej listiny, ako vnímate svoje šance na zvolenie za poslanca parlamentu? Ak by ste získali mandát, plánujete i naďalej pôsobiť ako starosta?

Ak budem poslanec, plánujem naďalej zastávať funkciu starostu Očovej. A k mojim šanciam na zvolenie – ak sa ľudia rozhodnú, že ma tam chcú mať, tak tam budem. Ak nie, budem naďalej pokračovať v práci pre ľudí v samospráve.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Huliak
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana