Slovenská národná strana vypovedala Koaličnú zmluvu (aktualizované)

Andrej Danko, Robert Fico
Predseda Smeru-SD Robert Fico a šéf SNS Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš
  • aktualizované 7. augusta, 15:59

BRATISLAVA 7. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) vypovedala Koaličnú zmluvu. Oznámila to e-mailom šéfka Komunikačného odboru NR SR Zuzana Čižmáriková.

Podľa informácií agentúry SITA v koalícii nastal konflikt pre ministerstvo školstva. Ako informoval agentúru SITA zdroj z prostredia národniarov, SNS odmietla zakrývať prešľapy na ministerstve školstva exministra Juraja Draxlera a podnikateľa Jozefa Brhela.

Text o vypovedaní Koaličnej zmluvy už dostali od SNS aj koaliční partneri, teda Smer-SD a SNS. Agentúre SITA to potvrdili v straníckych centrálach.

Prenastavenie pravidiel v koalícii

Ako agentúru SITA informovala Čižmáriková, predseda parlamentu a SNS Andrej Danko vypovedal Koaličnú zmluvu podpísanú 1. septembra 2016 medzi stranami Smer-SD, SNS a Most-Híd.

Ako dôvod uvádza absolútnu nevyhnutnosť prenastavenia pravidiel v koalícii, novú úpravu pomerov a vzťahov a stanovenie absolútne nových priorít, ktoré sa budú premietať v rámci procesu zostavenia nového rozpočtu, s cieľom obnovy dôvery medzi koaličnými partnermi, ako aj dôvery verejnosti ku koalícii.

Občania majú pocítiť rast ekonomiky

Dobrá sociálno – ekonomická situácia roku 2017 ukazuje, že je nutné sa zamerať na nové výzvy a priority, ktoré je potrebné premietnuť do koaličnej dohody a nového programového vyhlásenia vlády. Keď sa darí ekonomike štátu, musia to pocítiť aj samotní občania,“ uvádza sa vo vyhlásení.

SNS zároveň navrhuje bilaterálne, resp. multilaterálne rokovania s vedením Slovenskej národnej strany o možnosti zostavenia novej koaličnej zmluvy.

S vypovedaním musia súhlasiť všetky strany

SNS jednostranne vypovedať Koaličnú zmluvu nemôže. Ako sa totiž uvádza v Koaličnej zmluve, ktorej kópiu má agentúra SITA k dispozícii, zrušenie Koaličnej zmluvy musí byť vyhotovené písomne a podpísané predsedami všetkých troch koaličných strán, teda okrem SNS sa pod zrušenie zmluvy musia podpísať aj predseda Smeru Robert Fico a predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

To isté platí aj pre všetky zmeny, doplnky a dodatky Koaličnej zmluvy.

Situáciu bude riešiť Most-Híd aj Smer

Vzniknutou situáciou v koalícii, keď strana SNS vypovedala Koaličnú zmluvu so Smerom a Most-Híd, sa v pondelok podvečer bude zaoberať predsedníctvo strany Most-Híd, ktorý má v parlamente 15 poslancov rovnako ako SNS.

Vzniknutou situáciou v koalícii sa budú zaoberať najvyššie stranícke orgány Smeru-SD. Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA podpredseda strany Juraj Blanár, ide o prekvapujúci krok koaličného partnera.ň

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoBéla BugárJuraj BlanárRobert Fico
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná stranaVláda SR