Historickú budovu burzy v Kodani zachvátil požiar, jej veža sa zrútila (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kodaň, budova burzy
Strechu burzy cenných papierov zo 17. storočia Børsen, ktorá bola kedysi dánskym finančným centrom, v utorok zachvátili plamene. Kodaň, 16. apríl 2024. Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 16. apríla, 15:14

Historickú budovu Burzy v dánskej Kodani zasiahol požiar, v dôsledku ktorého sa zrútila aj jej ikonická veža. Oheň sa rozhorel ráno na streche budovy zo 17. storočia, pričom ju takmer celú pohltil a časť sa aj prepadla. Zničený je aj interiér. Hovorca hasičov Jakob Vedsted Andersen povedal, že polovica budovy je zničená a zrútená, pričom požiar stále nie je pod kontrolou.

Podľa hovorcu nehrozí, že by sa oheň rozšíril na ďalšie budovy. Hasiči budú na mieste odhadom ešte 24 hodín. Predstaviteľ kodanskej polície Tommy Laursen uviedol, že je ešte skoro hovoriť o príčine požiaru. Do budovy podľa jeho slov budú môcť vojsť až o pár dní.

Zasahovali všetky zložky

Pri požiari zasahovali okrem hasičov aj polícia a sanitky, hoci nie sú správy o obetiach. Ozbrojené sily vyslali aj zhruba 90 vojakov z neďalekej základne, aby uzavreli oblasť a zabezpečili cennosti.

Práve pri cennostiach a umeleckých dielach, ktoré sa nachádzali v burze, preukázali veľkú duchaprítomnosť aj členovia verejnosti, ktorí pomáhali pohotovostným službách vynášať ich z horiacej budovy. Jeden muž napríklad zoskočil z bicykla, keď išiel do práce, aby pomohol.

Minister kultúry Jakob Engel-Schmidt sa vyjadril, že je dojímavé, ako okoloidúci pomohli „zachrániť umelecké poklady a ikonické obrazy z horiacej budovy“. Šéf Dánskej obchodnej komory, ktorá sídli v historickej budove, Brian Mikkelsen povedal, že sa im podarilo zachrániť veľa kúskov. Požiar Burzy je však podľa neho „národná katastrofa“.

Evakuovali viacero budov

Pre požiar evakuovali prístavbu parlamentu, ktorý sídli v neďalekom paláci Christiansborg, aj ďalšie budovy a ministerstvá v blízkosti. Oblasť je tiež uzavretá.

Kráľ Frederik X. na službe Instagram na požiar reagoval so slovami, že sa „zobudili so smutným pohľadom“ na zničenie „dôležitej časti nášho architektonického dedičstva“. Premiérka Mette Frederiksenová sa vyjadrila, že bolí pohľad na to, ako horí „nenahraditeľné kultúrne dedičstvo“.

Burzu, v dánčine Børsen, postavili v roku 1615 a je popredným príkladom holandskej renesancie v Dánsku. V súčasnosti je to populárna turistická atrakcia. Jej veža vytvarovaná ako prepletené chvosty štyroch drakov siahala do výšky 56 metrov. Budova prechádzala renováciami a je obklopená lešením. Nie je jasné, čo sa s Burzou po požiari stane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakob Engel-SchmidtMette Frederiksenová