Hegerova vláda má pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe dobré správy, na ich zvýšenie platov dá takmer miliardu eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Heger, Matovič
Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 13. júla 18:01

Zamestnanci pracujúci v štátnej a verejnej službe dostanú na jeseň tohto roka odmenu v sume 500 eur. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval predseda vlády Eduard Heger. Ich platy sa v budúcom roku zvýšia dvakrát, od 1. januára a od 1. septembra.

Učitelia si finančne prilepšia

Od začiatku januára budúceho roka pôjde o zvýšenie o 7 percent a od začiatku septembra o 10 percent. Zvýšenie platov bude podľa premiéra stáť takmer miliardu eur.

Pedagogickým zamestnancom sa platy v budúcom roku zvýšia výraznejšie, ako aj ostatným zamestnancom pracujúcim v štátnej a verejnej sfére.

Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) sa učiteľom od začiatku budúceho roka zvýšia platy o 10 percent a od septembra budúceho roka o 12 percent.

„Nekradneme a o štvrtinu sa nám podarilo znížiť podvody pri dani z pridanej hodnoty a veľmi zodpovedne hospodárime,“ povedal šéf rezortu financií.

Kolektívne vyjednávania

Ku koncu júna tohto roka bol podľa neho deficit verejných financií voči rozpočtovým príjmom nižší ako v roku 2019. Kolektívne zmluvy vláda s odborármi podľa Matoviča podpíše s platnosťou od 1. januára 2023 do 31. augusta 2024, teda na 20 mesiacov.

Predsedníčka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová poukázala na to, že v tomto roku dostali zamestnanci v štátnej a verejnej sfére mimoriadnu 350-eurovú odmenu a platy sa im od júla tohto roka zvýšili o 3 percentá.

„Prvýkrát v histórii kolektívneho vyjednávania sme otvorili rokovania o kolektívnych zmluvách počas roka,“ povedala.

Výška jednorázovej odmeny

Upozornila na to, že vláda pôvodne navrhovala na jeseň tohto roka vyplatiť zamestnancom v štátnej a verejnej sfére jednorazovú odmenu v sume 200 eur.

„Dostali sme sa ku kompromisnému riešeniu na vyplatenie jednorazovej odmeny 500 eur,“ povedala. Odborárom sa podľa nej podarilo presadiť, aby vyplatenie tejto odmeny nebolo limitované rôznymi podmienkami. Odmenu v sume 500 eur tak dostanú všetci zamestnanci bez ohľadu na dĺžku pracovného pomeru.

Zväz zruší štrajkovú pohotovosť

Šéf školských odborov Pavel Ondek informoval o tom, že školský odborový zväz zruší štrajkovú pohotovosť, ak sa podpíše kolektívna zmluva so štátom.

„Súhlasili sme s príspevkom 500 eur pre každého zamestnanca v školstve,“ povedal. Nepedagogickým zamestnancom sa podľa neho zvýšia v budúcom roku platy od januára o 7 percent a od septembra budúceho roka o 10 percent a pedagogickým zamestnancom od januára budúceho roka o 10 percent a od septembra budúceho roka o 12 percent.

Platy začínajúcich učiteľov by sa podľa neho mali zvýšiť o 250 eur, kuchárok o 130 eur a pedagogických zamestnancov v priemere o 300 eur. Upozornil však na to, že na Slovensku je vysoká miera inflácie. „Keď inflácia bude stúpať, tak toto navýšenie ledva pokryje infláciu,“ dodal.

Okamžitú pomoc potrebujú aj ďalší

Strana HLAS – sociálna demokracia víta výsledky kolektívneho vyjednávania odborov a vlády, vníma ho však skôr ako reakciu na protesty učiteľov než ako úprimnú snahu vlády riešiť nahromadené sociálne problémy.

„Napriek tomu, že dôjde k avizovanému nárastu platov štátnych zamestnancov a pedagogických aj nepedagogických pracovníkov, fakticky hrozí, že toto navýšenie nepokryje očakávanú infláciu v roku 2022 a 2023 a reálne mzdy tak budú ďalej klesať,“ uviedol líder strany Peter Pellegrini.

Zároveň dodal, že sú naďalej veľké skupiny obyvateľov, ako seniori, či pracujúci ľudia bez nezaopatrených detí, ktorých existenčne ničí inflácia, rast cien energií a potravín a ktorí potrebujú okamžitú pomoc. Strana preto vyzvala vládu, aby začala urgentne riešiť tieto najzraniteľnejšie a najohrozenejšie vrstvy spoločnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMonika UhlerováPavel ondekPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMF Ministerstvo financií SR