Heger považuje priority slovinského predsedníctva v Rade EÚ za dobré, s premiérmi V4 hovoril aj o pandémii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Heger, Babiš, Orbán, Janša, Morawiecki
Slovenský premiér Eduard Heger na summite V4 v Slovinsku. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 9. júla 15:41

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) považuje priority slovinského predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ) za vyvážené a dobré. Premiér to povedal na spoločnej tlačovej konferencii po stretnutí s premiérmi Vyšehradskej štvorky (V4) a slovinského premiéra Janeza Janšu.

Lídri pätice krajín diskutovali o aktuálnych európskych témach, o pandémii koronavírusu či o prioritách slovinského predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ).

Medzi prioritami má byť západný Balkán

„Vítame dôraz na odolnosť Európskej únie, ktorá je dnes veľmi dôležitá najmä v kontexte pandémie. Pandémia spôsobila veľmi silný zásah do ekonomík EÚ, preto prajeme Slovinsku veľa síl, aby nadchádzajúce obdobie zvládlo dobre,“ povedal premiér. Doplnil, že na obnovu ekonomík po pandémii je nutné využiť všetky zdroje EÚ, ktorými disponuje. Heger pripomenul aj dôležitosť očkovania, v ktorom Slovensko podľa jeho slov zaostáva.

Viac o téme: Koronavírus

Lídri V4 a Slovinska sa podľa premiéra zhodli na tom, že medzi priority predsedníctva EÚ má patriť aj západný Balkán. „Vyjadrujem premiérovi Slovinska podporu pri napĺňaní týchto cieľov, chceme väčšiu dynamiku prístupového procesu,“ povedal Heger. Štátnici sa zhodli aj na potrebe spolupráce v oblasti kybernetickej bezpečnosti a boja s dezinformáciami.

Janša sa poďakoval za pomoc počas pandémie

Slovinský premiér Janez Janša sa na úvod poďakoval prítomným premiérom V4 za pomoc v čase pandémie. „Vy ste Slovinsku pomáhali v čase, keď pomoc EÚ ešte nebola organizovaná. V ťažkých časoch sa ukázala pomoc a solidarita,“ povedal slovinský premiér. Zdôraznil priority predsedníctva, ktorými je rozširovanie EÚ a Konferencia o budúcnosti Európy. „Sú pred nami mnohé výzvy, na ktoré musíme nájsť odpovede,“ uzavrel Janša.

Maďarský premiér Viktor Orbán zdôraznil, že spolupráca krajín V4 a Slovinska nie je len teoretická, ale práve pandémia ukázala, že funguje aj na praktickej báze. „Máme šťastie, že Rade EÚ predsedá práve Slovinsko. Čelíme totiž migrácii a rozširovaniu EÚ,“ povedal maďarský premiér.

Česko má nedostatok vakcín

Andrej Babiš, český premiér, pripomenul, že EÚ čaká „horúce leto“. „Čelíme nárastu prípadov koronavírusu. Musíme presvedčiť čo najviac ľudí, aby sa zaočkovali,“ pripomenul a dodal, že Česká republika trpí nedostatkom vakcín. Dotkol sa aj prioritnej témy rozširovania EÚ.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki verí, že slovinské predsedníctvo bude úspechom. Zdôraznil, že Slovinci už Rade EÚ predsedali v časoch svetovej ekonomickej krízy v roku 2008 a svoju úlohu zvládli dobre. Nemá preto pochybnosti, že by to teraz malo byť inak.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišEduard HegerJanez JanšaMateusz MorawieckiViktor Orbán
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiRada Európskej únieV4 Vyšehradská štvorka