Heger sa vzdal funkcie povereného premiéra, prezidentke navrhoval aj iné riešenia (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Prijatie Eduarda Hegera
Sprava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a dočasne poverený premiér SR Eduard Heger počas prijatia v Prezidentskom paláci k aktuálnej politickej situácii. Bratislava, 7. máj 2023. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 7. mája 16:21

Eduard Heger (Demokrati) sa vzdáva funkcie dočasne povereného premiéra. Oznámil to v nedeľu vo svojom vyhlásení s tým, že prezidentka Zuzana Čaputová neakceptovala jeho iné návrhy na riešenie aktuálnej politickej situácie.

Dve Hegerove alternatívy

Heger povedal, že hlave štátu ponúkal dve alternatívy. Jednou bolo, že na neobsadené miesta ministrov by dosadila svojich nominantov.

Druhou bolo, že on sám by odstúpil, na kľúčových pozíciách by však ostali aktuálni ministri. Keďže dané alternatívy hlava štátu neakceptovala, Heger jej podľa vlastných slov chce prenechať priestor pokúsiť sa s úradníckou vládou „stabilne a v pokoji priviesť Slovensko k demokratickým parlamentným voľbám“.

Kauza dotácie pre Vlčana

Doplnil, že konfliktmi traumatizované Slovensko si nezaslúži, aby politická kríza pokračovala čo i len ďalší deň. „Za seba a svojich kolegov chcem povedať, že urobíme všetko pre to, aby odovzdanie jednotlivých rezortov bolo čo najplynulejšie,“ dodal odchádzajúci dočasne poverený premiér.

Taktiež odmietol, že by „tutlal“ kauzu dotácie, pre ktorú oznámil odchod minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. Ten podľa Hegera oznámil zámer odstúpiť už pred dvoma týždňami. „Mojím cieľom bolo zabrániť scenáru, aby sa Slovensko nevydalo na cestu väčšieho rizika a nebezpečenstva s úradníckou vládou. A preto som robil všetko, aby som zabezpečil plynulý chod našej vlády,“ vysvetlil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Do paláca išiel aj Kollár

Hegera popoludní prijala hlava štátu, do paláca ešte pred ním prišiel do paláca aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

„Všetky nasledujúce kroky súvisiace s odovzdaním vlády budeme po mojom osobnom stretnutí s pani prezidentkou poobede koordinovať a čo najskôr komunikovať verejnosti tak, aby nevznikal žiadny zmätok,“ vyhlásil predpoludním Heger.

Po stretnutí v prezidentskom paláci na tlačovom brífingu uviedol, že v najbližších dňoch bude mať s Čaputovou ďalšie stretnutie. Prezidentka jeho žiadosť o odobratie poverenia viesť vládu prijala.

Tiež povedal, že sa usiloval nájsť menej riskantný a stabilnejší scenár, preto prezidentke Čaputovej aj ponúkol, že by vládu neviedol on, ale sú tam ministri, ktorí sú skúsení, a dokázali by priniesť stabilitu do dôležitých oblastí, ako je vyplácanie ekonomickej a sociálnej pomoci, implementácia zákonov Plánu obnovy a odolnosti SR či pomoc brániacemu sa susedovi. „Uvidíme, ako to bude, ja nezvyknem plakať nad rozliatym mliekom,“ povedal.

Podľa Kollára sa prezidentka môže dohodnúť s relevantnými politickými stranami na podpore úradníckej vlády. Podľa Ústavy SR totiž v takejto situácii musí byť vymenovaná úradnícka vláda. „Ale bolo by korektné, keby sa na tej úradníckej vláde pani prezidentka dohodla s najväčšími politickými stranami,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerZuzana Čaputová