Premiér Heger sa v Kyjeve stretol so Zelenským, na Ukrajinu cestoval aj minister Naď (video+foto)

Eduard Heger, Jaroslav Naď
Premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď počas cesty na Ukrajinu. Foto: www.facebook.com.
  • aktualizované 31. marca 16:16

Poverený premiér Eduard Heger spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (obaja Demokrati) po nočnej ceste z poľského mesta Przemyśl pricestovali v piatok na Ukrajinu.

Ich program zahŕňal aj stretnutie s prezidentom Volodymyrom Zelenským, predsedom vlády Denysom Šmyhaľom a tiež s ďalšími predstaviteľmi Ukrajiny.

Slovenský premiér od začiatku ruskej agresie navštívil Ukrajinu už druhýkrát., po prvý raz sa tak stalo v apríli 2022.

Ceremoniál znovuvztýčenia vlajky

Heger v rámci návštevy Ukrajiny navštívil mesto Buča pri Kyjeve, ktoré sa stalo dejiskom vraždenia civilistov ruskými silami v marci 2022.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zároveň sa spolu s prezidentom Zelenským zúčastnil na ceremoniáli znovuvztýčenia vlajky venovanej obrancom mesta. Premiér Buču navštívil aj po odhalení vraždenia v apríli 2022. V piatok zdôraznil, že Ukrajina je Európa a mala by byť členom Európskej únie. „A my vám v tom pomôžeme,“ zdôraznil.

Eduard Heger, Volodymyr Zelenskyj
Eduard Heger a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy slovenského premiéra v Kyjeve (31. marec 2023). Foto: SITA/Úrad vlády SR.

Na ceremónii v Buči sa tiež zúčastnili moldavská prezidentka Maia Sandu aj premiéri Chorvátska Andrej Plenkovič a Slovinska Robert Golub. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na web Európska pravda.

„Chceme vyjadriť našu politickú podporu vo svetle všestrannej pomoci Slovinska Ukrajine v týchto ťažkých časoch ruskej vojenskej agresie. Chceme tiež potvrdiť náš záväzok územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc,“ povedal Golub po príchode.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zelenskyj poďakoval Slovensku za pomoc

Ukrajinské sily objavili v meste Buča neďaleko Kyjeva v apríli 2022 telá v civilnom oblečení a s prestreleným zátylkom. Starosta mesta Anatolij Fedoruk vtedy uviedol, že v hromadnom hrobe v Buči bolo pochovaných 280 ľudí a mesto je posiate mŕtvolami.

Heger pred návštevou Buče ešte rokoval v Kyjeve so Zelenským bez prítomnosti médií. Podľa tlačového odboru Úradu vlády SR Zelenskyj poďakoval za doterajšiu pomoc zo strany slovenskej vlády. Zároveň s Hegerom diskutovali aj na tému ukrajinskej pšenice.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Zelenskyj povedal, že nemajú záujem predávať ich pšenicu na európskom trhu,“ informoval úrad s tým, že obe strany sa zhodli na nutnosti hľadať riešenie, ako pšenicu dostať do Afriky. Zároveň ukrajinský prezident povedal, že by uvítal angažovanie sa slovenských firiem v obnove vojnou zničenej infraštruktúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej PlenkovičDenys ŠmyhaľJaroslav NaďMaia SanduRobert GolubVolodymyr Zelenskyj