Heger diskutoval s predsedníčkou Európskej komisie o financovaní utečeneckej krízy, Leyenová poďakovala Slovensku (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyen, Eduard Heger
Foto: SITA/Branislav Bibel

Svet je jednotný v odsúdení ruskej agresie a vojny na Ukrajine. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to vyhlásil po štvrtkovom stretnutí s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou, ktorá pricestovala na návštevu Slovenska. Dodal, že 141 krajín agresiu Ruska na Ukrajine odmietlo.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Je to veľký signál, že ľudia, krajiny a ich občania v 21. storočí chcú mier. Pani predsedníčku som informoval o situácii na našich hraniciach. Som veľmi rád, že som mohol informovať o veľkej spolupráci štátnych zložiek s neziskovkami a cirkvami, kde sa preukazuje veľká spolupráca a solidarita,“ zdôraznil premiér.

Ukrajinci majú u nás dočasné útočisko

Obaja štátnici diskutovali o tom, akým spôsobom bude zabezpečené financovanie utečeneckej krízy. Finančné prostriedky sa podľa Hegera vyčlenia aj na európskej úrovni a pripravujú sa mechanizmy na to, aby boli distribuované do členských krajín Európskej únie (EÚ).

Spolupráca členských krajín bude podľa premiéra prebiehať aj v oblasti repatriácie občanov tretích krajín, ktorí z Ukrajiny prišli na Slovensko. Heger informoval, že SR prijalo legislatívu umožňujúcu Ukrajincom mať na Slovensku dočasné útočisko. Získajú ním právo na pobyt, možnosť zamestnať sa a tiež byť zdravotne poistení.

Chystajú sa alternatívy za ruské zdroje

Premiér hovoril aj o sankciách a ocenil rýchlosť, s akou krajiny dokázali v tejto veci postupovať, či je podľa neho bezprecedentné. Pripomenul časy, keď podobné rozhodnutia na európskej úrovni trvali roky.

„Posledné dni ukázali, že 27 vlád dokáže konať veľmi rýchlo, a dnes sú to dni a hodiny,“ doplnil. Heger pripomenul, že Slovensko sa nevzdáva a Ukrajinu bude aj naďalej podporovať humanitárne a tiež akýmkoľvek iným spôsobom.

Vo veci energetiky a závislosti Slovenska od Ruskej federácie v dodávkach energií premiér ozrejmil, že v rámci EÚ sa už chystajú alternatívy na to, aby Slovensko a iné krajiny nemuseli byť odkázané na ruské zdroje. Ide najmä o plyn, ropu a jadrové palivo. Heger na záver dodal, že Slovensko je na strane silných krajín a nemusí sa o seba báť. Môže sa tak plne sústrediť na pomoc Ukrajine.

Leyenová poďakovala Slovensku

Predsedníčka EK poďakovala Slovensku za to, akým spôsobom jeho občania pomáhajú Ukrajincom, ktorí utekajú pred vojnou. „Sme veľmi vďační, že sú takto vrelo vítaní a že sa im pomáha. Ďakujem aj za vôbec prvý humanitárny konvoj, ktorý sa dostal do Kyjeva, a ktorý bol zo Slovenska,“ povedala.

Zdôraznila, že teraz sú na hraniciach potrebné jednoduché procesy ich prechodu a tiež to, aby Ukrajinci dostali v EÚ perspektívu, aby mohli v krajine ostať, alebo pokračovať do ďalších krajín. Únia poskytne na pomoc utečencom ďalších 500 miliónov eur.

Treba sa pripraviť na odvetné opatrenia z Ruska

„Je potrebné vytvoriť humanitárne koridory tak, aby mohli humanitárne konvoje bezpečne prejsť, a aby civilné obyvateľstvo mohlo opustiť Ukrajinu. Rusi musia umožniť, aby táto humanitárna pomoc mohla byť poskytnutá,“ zdôraznila.

V otázkach sankcií von der Leyenová deklarovala pripravenosť uvaliť na Rusko ďalšie, ktoré sa už teraz ukazujú ako veľmi silné. Treba sa však pripraviť na odvetné opatrenia zo strany Ruska, najmä v oblasti energetiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie Európska únia