Havanský syndróm zrejme nie je zahraničným protivníkom, konštatujú spravodajské služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mozog, hlava
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nič nenaznačuje tomu, že za prípadmi takzvaného havanského syndrómu, ktorý spôsobil zdravotné problémy s mozgom a ďalšie príznaky u amerických zamestnancov vo svete, je zahraničný protivník.

Dlhodobé podozrenia

Vyplýva to zo zistení amerických spravodajských služieb, ktoré zverejnili v stredu. Zistenia spochybňujú dlhodobé podozrenia, že Rusko alebo iná krajina mohli viesť globálnu kampaň na prenasledovanie alebo útok na Američanov pomocou nejakej formy usmernenej energie.

Podľa predstaviteľov spravodajských agentúr existuje viac dôkazov o neúčasti iných štátov. V niektorých prípadoch USA zistili medzi vládami protivníkov zmätok v súvislosti s obvineniami a podozrenia, že havanský syndróm je americké sprisahanie.

Dvaja predstavitelia oboznámení s posudkom o tom v stredu informovali novinárov pod podmienkou anonymity.

Vyšetrované prípady

Väčšina vyšetrovaných prípadov má zdanlivo rôzne príčiny, od environmentálnych faktorov až po nediagnostikované choroby, uviedli vyšetrovatelia, ktorí tvrdia, že pre väčšinu alebo všetky hlásenia nenašli jediné vysvetlenie.

Vyšetrovatelia preskúmali zhruba 1 500 prípadov v 96 krajinách. Na niekoľkoročnom vyšetrovaní sa podieľalo sedem amerických agentúr.

Prípady havanského syndrómu sa datujú k sérii hlásených poranení mozgu v roku 2016 na americkom veľvyslanectve na Kube. O incidentoch informovali diplomati, spravodajskí dôstojníci a vojenský personál v oblasti Washingtonu a vo svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať