Generálny tajomník OSN skritizoval Trumpa za vojenské hrozby voči Venezuele

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

NEW YORK 17. augusta (WebNoviny.sk) – Generálny tajomník OSN António Guterres skritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za vojenské hrozby proti Venezuele. Ako v stredu povedal, Latinská Amerika sa úspešne zbavila intervencií zo zahraničia a tento stav je potrebné udržať.

Guterres však podrobil kritike aj venezuelského lídra Nicolása Madura za to, že vytvoril všemocné ústavodarné zhromaždenie, ktoré zanecháva opozíciu bezmocnú. Podľa jeho slov sa Južná Amerika už zbavila autoritárstva, a to je rovnako nevyhnutné zachovať. Za jediné možné riešenie krízy pritom považuje rokovania medzi venezuelskou vládou a opozíciu. Dodal, že je „v úzkom kontakte s oboma“.

Trump nedávno pripustil možnosť vojenského zásahu proti Venezuele v reakcii na pokusy o uzurpovanie moci tamojším lídrom Nicolásom Madurom, ktorého označil za „diktátora“. Americká administratíva už naňho, ako aj na dve desiatky ďalších venezuelských predstaviteľov uvalila sankcie. Trumpove vyjadrenia však znepokojili dokonca aj amerických spojencov v regióne. Maduro opakovane obvinil vládu vo Washingtone, že plánuje jeho zvrhnutie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António GuterresDonald TrumpNicolas Maduro
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov