Generálna prokuratúra vysvetlila, prečo nepodala návrh na rozpustenie Kotlebovej ĽSNS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žilinka, Kotleba
Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a šéf hnutia ĽSNS Marian Kotleba. Foto: koláž WBN, SITA
  • aktualizované 8. augusta 17:11

Pri posudzovaní splnenia zákonných podmienok na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Generálna prokuratúra SR (GP SR) analyzovala podmienky vyplývajúce z judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, ako aj rozsudku Najvyššieho súdu SR z apríla 2019, ktorým bola zamietnutá žaloba generálneho prokurátora na rozpustenie tejto politickej strany.

Uvádza sa to v stanovisku prokuratúry, ktoré poskytol hovorca Dalibor Skladan. Podľa neho prokuratúra zohľadnila, že citovaný rozsudok NS SR predstavuje prekážku „res iudicata“, a preto je možné prihliadať len na skutočnosti, ktoré nastali po jeho právoplatnosti.

Zásah do fungovania strán a hnutí

Na prípadné podozrenia z protiprávneho konania konkrétnych osôb spájaných s predmetnou stranou, o ktorých doposiaľ právoplatne nerozhodli príslušné orgány, nebolo podľa GP SR možné prihliadať a pre prípadné podanie žaloby na rozpustenie politickej strany sú ako dôkazy nepoužiteľné.

„Rozpustenie politického subjektu je závažný zásah do fungovania demokratickej súťaže politických strán a hnutí. Je prostriedkom „ultima ratio“ pri obrane demokratických princípov, na ktorých je budovaná naša spoločnosť,“ pripomenul Skladan.

Zároveň doplnil, že rozpustenie politickej strany je v demokratických podmienkach odôvodniteľné iba v prípade, ak smeruje k ochrane samotnej podstaty demokracie.

Demokracia nie je v ohrození

Generálna prokuratúra v tejto súvislosti konštatuje, že politická strana ĽSNS nemá reálny potenciál a príležitosť zrealizovať politické zmeny ohrozujúce demokraciu, a teda že nehrozí bezprostrednosť rizika pre demokraciu.

„V tejto súvislosti boli zohľadnené aj také kritériá, ako veľkosť strany, rozkol v strane, koaličný potenciál, počet poslancov v Národnej rade SR, tzv. výtlak a podobne,“ uvádza v stanovisku GP SR.

Zároveň zdôrazňuje, že strana prešla určitým vývojom a v súčasnom spoločensko – politickom systéme už nepodáva a neprezentuje obraz o takom spoločenskom modeli, ktorý by bol v rozpore s ponímaním demokratickej spoločnosti.

Žaloba bola súdom zamietnutá

Päťčlenný senát správneho kolégia Najvyššieho súdu SR v apríli 2019 zamietol žalobu generálneho prokurátora SR na rozpustenie ĽSNS. Prokuratúra žiadala rozpustiť stranu ešte v máji 2017, keď argumentovala jej politickým programom a cieľmi.

Súd pri vyhlásení rozsudku konštatoval, že politická strana neohrozuje demokratickú spoločnosť bezprostredne odvolávajúc sa na judikatúry vyšších súdov, že k rozpusteniu treba pristúpiť iba v krajných prípadoch. Senát tiež uviedol, že žalujúca strana neuviedla konkrétne prípady, v ktorých porušuje strana Ústavu SR či inú legislatívu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dalibor SkladanMarian Kotleba
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské právaGP Generálna prokuratúra SRKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNS Najvyšší súd SR