Generálna prokuratúra a finančná správa si spoločne posvietia na daňové delikty

PROKURATÚRA: Boj proti daňovej trestnej činnosti
Sprava: Generálny prokurátor Maroš Žilinka a prezident finančnej správy Jiří Žežulka rokovali o potrebe legislatívnych úprav, ktoré prispejú k zefektívneniu boja proti daňovej trestnej činnosti. Bratislava, 21. január 2021. Foto: SITA/Generálna prokuratúra SR

Efektívne objasňovanie a trestné stíhanie daňových deliktov, ktoré oberajú spoločnosť o obrovské finančné zdroje. Práve to sa stane zásadnou prioritou nasledujúceho obdobia pre Generálnu prokuratúru SR (GP SR) a Finančnú správu SR.

Ako informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, počas štvrtkového stretnutia sa na tom zhodli generálny prokurátor Maroš Žilinka a prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Zefektívnenie boja

Obaja zároveň konštatovali potrebu legislatívnych úprav, ktoré prispejú k zefektívneniu boja proti daňovej trestnej činnosti, zvlášť z pohľadu právnej úpravy účinnej ľútosti, ako aj rozsahu a výšky škody pri daňových trestných činoch.

Témou spoločnej diskusie boli aj trestno-právne súvislosti určovania daní podľa pomôcok a prevodov daňových subjektov na takzvané biele kone počas výkonu daňovej kontroly.

„Obsah rokovania s prezidentom finančnej správy ma utvrdil o úprimnej snahe oboch orgánov bojovať proti daňovej trestnej činnosti, legalizácii a zaisťovaním výnosov z trestnej činnosti, ktoré sú jednou zo základných priorít prokuratúry, a to iným spôsobom, ako tomu bolo doposiaľ,“ povedal Žilinka.

Daňová kobra

Dodal, že so Žežulkom preberali aj potrebu obnovenia spolupráce v rámci projektu daňovej kobry, vzájomnej výmeny skúseností, ako aj vzdelávania príslušníkov Kriminálneho úradu finančnej správy a prokurátorov.

„Po dnešnom rokovaní som presvedčený, že sa blíži doba, kedy sa daňová trestná činnosť prestane vyplácať,“ uzavrel obsah stretnutie Žežulka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jiří ŽežulkaMaroš Žilinka
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRGP Generálna prokuratúra SR