Gajdoš trvá na zvyšovaní platov profesionálnych vojakov, okrem valorizácie nerástli 13 rokov

Peter Gajdoš
Minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Ministerstvo obrany SR trvá na zvyšovaní platov profesionálnych vojakov, ktorí si v prípade súhlasu Národnej rady SR polepšia od budúceho roka. Šéf rezortu obrany Peter Gajdoš (SNS) to v piatok uviedol na brífingu, kde okrem iného povedal, že dúfa, že nikto z tejto témy nebude vytĺkať politický kapitál.

Gajdoš nepriamo hovoril o vyjadreniach ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) či policajných odborov, ktoré žiadajú rovnaké podmienky pre hasičov či policajtov.

Zarábali by viac ako 1 390 eur

Po zvýšení by platy vojakov spolu s príplatkami a stabilizačným príspevkom mali dosahovať podľa policajných odborárov v priemere viac ako 1 390 eur.

Plat policajta aj po valorizácii od januára 2020 bude aj s príplatkami priemerne 1 100 eur, plat príslušníka ZVJS 1 090 eur a plat hasiča 1 020 eur. Zmeny v odmeňovaní vojakov už odobrila vláda SR.

Platy sa nezvyšovali od roku 2006

Minister obrany Gajdoš v súvislosti so zvyšovaním platov profesionálnych vojakov v piatok zdôraznil, že okrem valorizácie nerástli od roku 2006, čiže viac ako 13 rokov.

Zároveň vysvetlil, že zvyšovanie je podľa neho systémové, a to prostredníctvom novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov. Pripomenul, že všetky ostatné bezpečnostné zložky majú svoje vlastné zákony a rovnako môžu k zmenám pristúpiť.

Verím, že pre vyššie platy našich vojakov získame podporu v Národnej rade SR naprieč politickým spektrom a nikto z tejto témy nebude vytĺkať politický kapitál,“ dodal.

Odchod do ozbrojených síl

Odborovým organizáciám polície, hasičov a Zboru väzenskej a justičnej stráže sa nepáči, že vláda rozhodla o zvýšení platov len pre príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Ako sa ďalej uvádza v otvorenom liste, ktorý odborári adresovali predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, rozdiel medzi platmi vojakov a príslušníkov iných bezpečnostných a záchranných zložiek predstavuje riziko, že ich členovia môžu odísť do ozbrojených síl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováPeter GajdošPeter Pellegrini