Policajní, hasičskí a justiční odborári kritizujú zvyšovanie platov len pre vojakov a napísali Pellegrinimu

vojak, armáda SR
Foto: ilustračné, SITA/MO SR.

Odborovým organizáciám polície, hasičov a Zboru väzenskej a justičnej stráže sa nepáči, že vláda rozhodla o zvýšení platov len pre príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Ako sa ďalej uvádza v otvorenom liste, ktorý odborári adresovali predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, rozdiel medzi platmi vojakov a príslušníkov iných bezpečnostných a záchranných zložiek predstavuje riziko, že ich členovia môžu odísť do ozbrojených síl.

„Pri aj tak vysokých podstavoch na základných útvaroch Policajného zboru a Ústavoch na výkon väzby a trestov odňatia slobody je neprípustný odchod ďalších príslušníkov,“ konštatujú odborári.

Výzva premiérovi Pellegrinimu

Po zvýšení by platy vojakov spolu s príplatkami a stabilizačným príspevkom mali dosahovať podľa odborárov viac ako 1 390 eur. Plat policajta aj po valorizácii od januára 2020 bude aj s príplatkami priemerne dosahovať 1 100 eur, plat príslušníka ZVJS 1 090 eur a plat hasiča 1 020 eur.

„Chápeme aktívny prístup Ministerstva obrany SR k zatraktívneniu zamestnania profesionálneho vojaka a v zásade nie sme proti takémuto motivačnému nástroju, avšak doteraz boli platy v ozbrojených zložkách približne na rovnakej úrovni,“ konštatujú odborári s tým, že ministerstvá vnútra a spravodlivosti majú vzhľadom na svoje rozpočty obmedzené možnosti tento stav riešiť.

Premiéra v tejto súvislosti vyzývajú na riešenie situácie, pričom podľa vlastných slov chcú byť súčasťou dialógu.

Saková návrh nepodporila

Šéfka rezortu vnútra Denisa Saková (Smer-SD) už minulý týždeň oznámila, že na rokovaní vlády nepodporila zvyšovanie platov vojakov. Saková sa totiž domnieva, že rovnaké podmienky by mali mať aj policajti, hasiči či záchranári.

Novela zákona aj napriek tomu vládou prešla a profesionálni vojaci si tak od nového roka finančne polepšia. Saková okrem iného pripomenula, že spomínané povolania sú rovnako náročné ako práca v Ozbrojených silách SR. „Policajti, hasiči a horská služba sú mimoriadne dôležité profesie, ktoré denno-denne nasadzujú vlastné životy v prospech občanov tejto krajiny a preto si zaslúžia byť adekvátne ohodnotené,“ napísala Saková.

V prípade odobrenia novely rezortu obrany Národnou radou SR bude plat profesionálnych vojakov zložený z viacerých častí. Jeho tvorba bude pozostávať z takzvanej hodnostnej tarify a funkčnej tarify. Profesionáli si tiež finančne prilepšia v rámci hodnostného platu o jedno percento ročne za každý rok výkonu štátnej služby.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Úrad vlády SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Saková