Slovensko vybavilo Lichtenštajnsko za šesť minút, prvý gól padol už v 9. sekunde (foto)

Futbal: Slovensko - Lichtenštajsko (kvalifikácia o postup na Euro 2024)
Slovenský reprezentant Dávid Hancko strieľa gól do siete Lichtenštajnska v zápase J-skupiny kvalifikácie o postup na Euro 2024. Bratislava, 11. september 2023. Foto: SITA/Milan Illík.
  • aktualizované 11. septembra 23:03

Slovenskí futbalisti vo svojom šiestom zápase v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy v Nemecku zdolali Lichtenštajnsko 3:0. Góly na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave padali už v úvode duelu, keď skóre v 9. sekunde otvoril Dávid Hancko. V 3. minúte potom po rohu skóroval Ondrej Duda a v 6. minúte sa presadil aj Róbert Mak.

Viac o téme: Kvalifikácia o postup na ME vo futbale 2024

V ďalších dvoch pondelkových dueloch J-skupiny sa zrodili víťazstvá domácich výberov. Portugalčania vo Fare aj bez hviezdneho Cristiana Ronalda deklasovali tím Luxemburska 9:0 a v Reykjavíku domáci Islanďania gólom Alfreda Finnbogasona z nadstaveného času druhého polčasu zdolali výber Bosny a Hercegoviny 1:0.

Zverenci trénera Francesca Calzonu majú po šiestich zápasoch na konte 13 bodov a v tabuľke im patrí druhé miesto. Kvalifikačné boje o Euro 2024 začali Slováci domácou bezgólovou remízou s Luxemburskom, potom porazili Bosnu a Hercegovinu (2:0/doma), Island (2:1/vonku) aj Lichtenštajnsko (1:0/vonku) a v piatok nestačili doma na Portugalsko (0:1). Bez bodovej straty J-skupinu vedú s osemnástimi bodmi Portugalčania. Výber Luxemburska je tretí a na jeho konte je desať bodov.

Slovákov v októbri čakajú súboje v Portugalsku (Porto, 13.10.) a v Luxembursku (Luxemburg, 16.10.). V novembri ukončia kvalifikáciu duelmi doma proti Islanďanom (Bratislava, 16.11.) a na pôde Bosny a Hercegoviny (Zenica, 19.11.).

Kvalifikácia ME 2024 vo futbale (J-skupina

• Bratislava

Slovensko – Lichtenštajnsko 3:0 (3:0)

• Národný futbalový štadión

Góly:
1. min. – 1:0 D. Hancko
3. min. – 2:0 O. Duda
6. min. – 3:0 R. Mak

Žlté karty: 3 – 1
45.+3 Tomič, 77. P. Hrošovský, 87. V. De Marco 28. S. Wieser

strely celkovo (na bránu): 12:2 (5:0), rohové kopy: 7:2, ofsajdy: 2:0, držanie lopty (v %): 71 – 29, rozhodcovia: Sander Van Der Eijk Rogier Honig, Joost van Zuilen (všetci Hol.)

Slovensko: Dúbravka – Tomič (69. Pekarík), Gyömbér, Škriniar, Hancko (87. De Marco) – Duda (77. Bero), Lobotka (77. Hrošovský), Bénes – Mak (70. Tupta), Boženík, Haraslín
Portugalsko: B. Büchel – Beck, Traber, Malin – S. Wolfinger (63. Meier), Lüchinger, Wieser, Sele, Göppel – Saglam (72. Schlegel), Salanović (63. Netzer)

Hancko vylepšil rekord Németha

Všetko dôležité v stretnutí sa udiali hneď na začiatku. Najprv v úvode už v deviatej sekunde previedol gólový lob obranca Dávid Hancko, ktorý sa stal autorom najrýchlejšieho gólu v histórii slovenskej reprezentácie. Doterajším rekordom bol zásah Szilárda Németha z 18. sekundy v súboji proti Azerbajdžanu v roku 2001.

V rýchlom slede nasledovali aj ďalšie dva zásahy domáci. Najprv po rohu skóroval po zemi Ondrej Duda v 3. minúte a po ňom v 6. minúte Róbert Mak po centri z ľavej strany pridal tretí gól. Lepší úvod stretnutia Slováci v ére samostatnosti ešte nezaznamenali.

„Mali sme to nacvičené a lepší vstup sme si nemohli priať. Veľmi dobre vieme, aké náročné je načať takého súpera. Som rád, že mi to vyšlo. Teší ma, že prišla takáto návšteva. Ešte máme dva asociačné termíny a na tie sa musíme sústrediť,“ poznamenal nový rekordér Dávid Hancko v prenose televízie Sport 1.

Debutant Ľubomír Tupta

V ďalšom priebehu už tím SR pokojne kontroloval výsledok a mal možnosť skúšať si v ostrom zápase rôzne varianty hry. Kouč Calzona využil všetkých päť striedaní a na hraciu plochu poslal aj debutanta Ľubomíra Tuptu.

„Mali sme vynikajúci štart. Bolo to o tom dať ich čo najskôr. Potom sa súper veľmi zavrel a my sme síce mali nejaké šance, súper si nevypracoval asi žiadnu. Som rád, že sme tento duel zvládli. Pre mňa bol tento duel ešte náročnejší ako v piatok proti Portugalčanom, pretože dne sme boli favorit my a museli sme zvíťaziť. Tempo zápasu po troch góloch trochu opadlo, ale body sú najdôležitejšie,“ zhodnotil autor druhého gólu Ondrej Duda.

Róbert Mak ako tretí gólový strelec dodal: „Mali sme vynikajúci vstup do zápasu a už v šiestej minúte sme viedli 3:0. To, čo sme si povedali v kabíne, to sme si aj splnili. Ani sami sme nečakali, že prídu tak rýchlo až tri. Súper potom trochu zmenil systém a my sme sa trápili v koncovke. Tri rýchle góly nám veľmi pomohli a škoda, že ich neboli viac. Tri body sú dôležité, aj keď gólov mohlo byť viac.“