V zápase Portugalsko - Slovensko padlo päť gólov, krásny strelil Lobotka a dva dal Ronaldo (video+foto)

Futbal: Portugalsko - Slovensko (kvalifikácia o postup na Euro 2024)
Slovenskí futbalisti Milan Škriniar a Denis Vavro v súboji s Portugalčanom Cristianom Ronaldom počas zápasu J-skupiny kvalifikácie o postup na Euro 2024. Porto (Estádio do Dragão), 13. október 2023. Foto: SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 13. októbra 23:13

Slovenskí futbalisti vo svojom siedmom zápase v kvalifikácii o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy prehrali v Porte s domácim Portugalskom 2:3. Na domácej strane sa dvakrát gólovo presadil kanonier Cristiano Ronaldo a jeden presný zásah pridal Goncalo Ramos. Na slovenskej strane skórovali Dávid Hancko a Stanislav Lobotka.

Viac o téme: Kvalifikácia o postup na ME vo futbale 2024

V ďalších dvoch piatkových dueloch J-skupiny sa Bosna a Hercegovina radovala z triumfu 2:0 v Lichtenštajnsku a Luxembursko získalo na Islande bol po remíze 1:1.

Zverenci trénera Francesca Calzonu majú po siedmich zápasoch na konte 13 bodov a v tabuľke im patrí druhé miesto. Kvalifikačné boje o Euro 2024 začali Slováci domácou bezgólovou remízou s Luxemburskom, potom porazili Bosnu a Hercegovinu (2:0/doma), Island (2:1/vonku) aj Lichtenštajnsko (1:0/vonku) a v piatok 8. septembra 2023 nestačili doma na Portugalsko (0:1). Portugalčania si triumfom nad súperom spod Tatier zabezpečili miestenku na budúcoročnom kontinentálnom šampionáte. V doterajšom priebehu kvalifikácie sú zatiaľ stopercentní. Na konte majú 21 bodov pri skóre 27:2.

Slovákov čaká hneď v pondelok 16. októbra kľúčový duel celej kvalifikácie v Luxembursku. V novembri ukončia kvalifikáciu duelmi doma proti Islanďanom (Bratislava, 16.11.) a na pôde Bosny a Hercegoviny (Zenica, 19.11.).

Kvalifikácia ME 2024 vo futbale (J-skupina)

• Porto

Portugalsko – Slovensko 3:2 (2:0)

• Estádio do Dragão

Góly:
18. min. – 1:0 G. Ramos
29. min. – 2:0 C. Ronaldo (pok. kop)
69. min. – 2:1 D. Hancko
72. min. – 3:1 C. Ronaldo
80. min. – 3:2 S. Lobotka

Žlté karty: 2 – 3
57. B. Fernandes, 75. João Palhinha – 31. P. Pekarík, 61. O. Duda, 85. Suslov

strely celkovo (na bránu): 25:8 (12:3), rohové kopy: 11:2, ofsajdy: 3:1, držanie lopty (v %): 58 – 42, rozhodcovia: Tasos Sidiropoulos – Polychronis Kostaras, Lazaros Dimitriadis (všetci Gréc.), 50 033 divákov

Portugalsko:
Costa – Dalot, Dias, Ant. Silva, Cancelo – B. Fernandes, Palhinha (86. Otávio), B. Silva (86. R. Nevés) – Ronaldo (C), Ramos (86. D. Jota), Leão (65. João Felix)
Slovensko: Dúbravka – Pekarík (76. Tomič), Vavro, Škriniar (C), Hancko – Kucka (46. Bénes), Lobotka, Duda – Schranz (87. D. Ďuriš), Boženík (65. Polievka), Mak (46. Suslov)

I. polčas

Domáci sa na Estádio do Dragao od úvodu „zahryzli“ do slovenského protivníka a už v úvodnej štvrťhodine musel ukázať niekoľko zákrokov brankár Dúbravka. V 18. minúte však už nezabránil presnej hlavičke Goncala Ramosa – 1:0.

O desať minút neskôr zahral v šestnástke rukou Vavro a Cristiano Ronaldo sa z nariadeného pokutového kopu nepomýlil – 2:0. Portugalčania boli pri chuti a vytvorili si ďalšie príležitosti, pri ktorých vynikol Dúbravka. Slováci boli blízko ku gólu ešte v 15. minúte, keď si Rúben Dias takmer dal vlastný gól po centri Hancka.

II. polčas

Po zmene strán to už bol v podaní Slovákov omnoho lepší výkon. Pôsobili živšie a aktívnejšie smerom dopredu. V 69. minúte boli hostia odmenení gólom, keď spoza šestnástky presne trafil Hancko – 2:1. Zakrátko však Portugalčanom opäť vrátil dvojgólové vedenie Cristiano Ronaldo – 3:1.

Slováci nezložili zbrane a v 80. minúte Lobotka utešenou strelou znížil opäť na rozdiel gólu – 3:2. Na bod však napokon nedosiahli a v Porte napokon favorizovaným domácim podľahli. V závere ešte brankár Dúbravka predviedol jeden zo svojich skvelých zákrokov, ktorých mal v zápase neúrekom a bol jedným z najlepších hráčov tímu trénera Calzonu.

6. Lichtenštajnsko 7 0 0 7 1:21 0

„Prvý polčas nebol ideálny. Mali sme strašne veľké ihrisko. V druhom polčase sme to zlepšili a bolo to vidieť na hre. Možno nám chýbala finálna a predfinálna fáza. Pred gólom som videl voľný priestor a povedal som si, že zavriem oči a vystrelím,“ povedal podľa televízie Sport1 Stanislav Lobotka, ktorého doplnil brankár Martin Dúbravka: „Bol to veľmi ťažký zápas. Bohužiaľ, prvý polčas nebol dobrý, ale som rád, že v druhom polčase sme podali odhodlanejší výkon. Na tomto sa dá stavať. Snažil som sa chlapcom pomôcť, koncentrovať sa na výkon. Škoda, že sme si odtiaľ neodviezli aspoň bod.“

Reprezentačné A-mužstvá Portugalska a Slovenska sa v minulosti stretli päťkrát. Až štyri duely vyhrali Portugalčania, v jednom sa zrodila remíza. Po prvý raz na seba natrafili v rámci kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy v roku 2000. Najprv 14. októbra 1998 v Bratislave zvíťazili Portugalčania 3:0 a potom 5. júna 1999 v Lisabone zdolali Slovákov najtesnejším rozdielom 1:0. V rámci kvalifikácie o postup na MS 2006 v Nemecku sa mužstvá 30. marca 2005 v Bratislave rozišli po remíze 1:1. O približne dva mesiace neskôr v Lisabone zvíťazili Portugalčania 2:0. Začiatkom minulého mesiaca triumfovali Portugalčania v slovenskej metropole 1:0.

Viac k osobe Cristiano RonaldoDávid HanckoFrancesco CalzonaMartin DúbravkaStanislav Lobotka