Francúzsky prezident Macron je po nástupe populárny podobne ako jeho predchodcovia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

PARÍŽ 21. mája (WebNoviny.sk) – Popularita nového francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je na rovnakej úrovni ako v prípade jeho bezprostredných predchodcov v čase, keď nastúpili do funkcie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu inštitútu Ifop, ktoré nepotvrdzujú nedávnu sondáž, podľa ktorej je dôvera v novú hlavu štátu vo Francúzsku najnižšia za viac než 20 rokov.

Spokojnosť s Macronom v novom prieskume Ifop pre noviny Journal du Dimanche vyjadrilo približne 62 percent oslovených. Jeho socialistický predchodca Francois Hollande sa po nástupe do úradu tešil v máji 2012 podpore 61 percent Francúzov, ešte v roku 2007 však oboch prekonal konzervatívec Nicolas Sarkozy s podporou na úrovni 65 percent.

Premiérovi dôverujú menej

Pre porovnanie, Jacques Chirac mal pri prvom zvolení v roku 1995 dôveru 59 percent voličov a po opätovnom volebnom víťazstve v roku 2002 mu dôverovalo 51 percent Francúzov.

Prieskum inštitútu Elabe ešte vo štvrtok ukázal, že len 45 percent voličov verí v schopnosť centristu Macrona vyriešiť problémy Francúzska, pričom jeho novému premiérovi, konzervatívcovi Édouardovi Philippovi dôveruje iba 36 percent respondentov.

V prieskume Ifop podľa zverejnených výsledkov má Philippe podporu 55 percent voličov, čo je rovnako zhruba na úrovni jeho predchodcov v úvode ich mandátov.

Macron počul hnev Francúzov

Macron, ktorý zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb 7. mája, poveril Philippa vedením svojej vlády zloženej zo socialistov, centristov, republikánov i politických nováčikov, ktorej vytvorením rozbil tradičné rozdelenie na ľavicu a pravicu.

Philippe uviedol, že bude viesť kampaň za získanie väčšiny pre Macronovu len vlani založenú stranu Republika vpred (REM) v júnových parlamentných voľbách, ako aj realizovať plány nového prezidenta, ku ktorým patrí znižovanie daní pre podniky, reformy pracovného trhu či 50-miliardový investičný plán spojený s rozpočtovými úsporami.

V rozhovore pre Journal du Dimanche predseda vlády zopakoval, že pracovnoprávne reformy chce uskutočniť rýchlo, najskôr však bude viesť rozhovory s odborármi. „S dokončením tejto úlohy nemôžeme čakať dva roky. Emmanuel Macron počul hnev Francúzov. Je si tiež vedomý naliehavosti transformácie krajiny,“ vyhlásil Philippe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronFrançois HollandeJacques ChiracNicolas Sarkozy