Francúzi pracujúci v službách sa musia preukazovať „covid pasmi“, inak im hrozia sankcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reštaurácia, koronavírus
Foto: ilustračné, Getty images

V rámci boja proti pandémii koronavírusu musia zhruba dva milióny francúzskych zamestnancov v reštauráciách a ďalších službách odteraz predkladať zdravotný preukaz, aby sa mohli dostať do práce. Táto povinnosť už platí pre návštevníkov reštaurácií, pamiatok a mnohých ďalších verejných priestorov.

Viac o téme: Koronavírus

Od pondelka musia doklad obsahujúci potvrdenie o očkovaní, aktuálnom negatívnom teste na koronavírus alebo o prekonaní ochorenia COVID-19 predkladať aj všetci zamestnanci v službách. Tým, ktorí tak nespravia, hrozí pozastavenie práce alebo iné sankcie. Podniky, ktoré nebudú spolupracovať, riskujú pokuty.

Takmer 72 percent Francúzov dostalo už aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu. Plne zaočkovaných je viac ako 64 percent obyvateľov. Malá, avšak hlučná menšina ľudí, ktorí odmietajú očkovanie alebo zdravotné preukazy, organizuje od júla po celej krajine každý týždeň protesty.

Francúzsko za posledný mesiac zaznamenalo druhý najvyšší počet nakazených v rámci Európy. Letný nárast nových prípadov začal ustupovať po tom, čo vláda zaviedla prísnejšie pravidlá pre očkovanie a ďalšie pandemické opatrenia.

Francúzsko doteraz zaznamenalo viac ako 114-tisíc úmrtí súvisiacich s koronavírusom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať