Foto: V Severnej Karolíne hrozia pre tropickú búrku Florence mohutné záplavy, úrady evakuujú ľudí

Hurikán Florence
Silné dažde hurikánu Florence a voda z oceánu zatopili mesto Wilmington v Severnej Karolíne. 15. september 2018 Foto: SITA/AP

WILMINGTON 15. septembra (WebNoviny.sk) – Úrady v americkej Severnej Karolíne, ktorú trápia silné dažde sprevádzajúce tropickú búrku Florence, v sobotu nariadili povinnú evakuáciu všetkých obyvateľov z povodia rieky, ktorej hrozí rozvodnenie a jej okoliu mohutné záplavy.

Nariadenie sa týka obyvateľov povodia rieky Lower Little River, ktorá by sa mala podľa aktuálnych predpovedí na viacerých miestach jej toku začať vylievať zo svojich brehov v sobotu okolo 14:00 miestneho času (20:00 SELČ).

Na matku s dieťaťom spadol strom

Hurikán Florence, ktorý v piatok zaútočil na juhovýchodné pobrežie Spojených štátov, nad americkým územím zoslabol a zmenil sa na tropickú búrku. Vyžiadal si štyri ľudské životy vrátane matky s malým dieťaťom z Wilmingtonu v štáte Severná Karolína, ktorí zahynuli po tom, ako na ich dom spadol strom.

Tropická búrka Florence sa nad územím Severnej a Južnej Karolíny takmer vôbec neposúva a jej najväčšie nebezpečenstvo už teraz nespočíva ani tak v silnom vetre, ako skôr v množstve zrážok, ktoré môže priniesť a ktoré hrozia veľkými záplavami.

Už teraz na území Severnej aj Južnej Karolíny husto prší bez prestania druhý deň a meteorológovia varujú, že zrážky budú pokračovať a môžu dokonca zosilnieť. Tropická búrka, ktorej šírka je aktuálne okolo 645 kilometrov, odrezala od elektrického prúdu v Severnej Karolíne vyše 740-tisíc a v Južnej Karolíne okolo 163-tisíc ľudí.

Letisko v Charlestone zostáva zatvorené

Na juhovýchode USA zrušili v súvislosti s príchodom formácie Florence už 2 100 letov a mnohé letiská zostávajú celkom zatvorené. Najmenej do pondelka bude v rámci preventívnych opatrení zatvorené letisko v Charlestone v štáte Južná Karolína. Na medzinárodnom letisku vo Wilmingtone by mali podľa aktuálneho plánu obnoviť prevádzku v sobotu okolo obeda.

Agentúra Associated Press (AP) pripomína, že počet zrušených letov je síce vysoký, no zďaleka nie tak vysoký, ako počas minuloročného hurikánu Harvey, kedy museli len v samotnom Houstone zrušiť viac ako 11-tisíc letov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom