Foto: Na sopke Mauna Kea postavia kontroverzný teleskop, mnohí ľudia považujú vrch za posvätný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teleskop, Havaj
Ilustrácia plánovaného obrieho teleskopu na Havaji. Foto: archívne, SITA/Thirty Meter Telescope (TMT) via AP

HONOLULU 21. júna (WebNoviny.sk) – Na havajskej sopke Mauna Kea začnú s výstavbou obrieho teleskopu, ktorú roky sprevádzali protesty a právne spory, pretože mnohí ľudia považujú vrch za posvätný.

Havajské úrady vo štvrtok na tlačovej konferencii oznámili vydanie vyhlášky o pokračovaní projektu Tridsaťmetrového teleskopu (Thirty Meter Telescope).

Guvernér štátu Havaj David Ige uviedol, že je to posledný legálny krok v dlhom a často spornom procese. Výstavba by sa podľa neho mala začať niekedy počas tohto leta.

Preskúmajú obdobie po veľkom tresku

Tridsaťmetrový teleskop vzniká v spolupráci univerzít v Kalifornii a Kanade a ich čínskych, japonských a indických partnerov. V porovnaní s doteraz najväčším teleskopom na svete má byť až trojnásobne širší a zaberať deväťkrát viac miesta.

Astronómom by mal umožniť lepšie skúmať obdobie spred 13 miliárd rokov, krátko po veľkom tresku, a pomôcť zodpovedať zásadné otázky o počiatku vesmíru.

Podľa vedcov je vrchol Mauna Kea, kde má stáť, jedným z najlepších miest na svete pre astronómiu. Oponenti však tvrdia, že teleskop znesvätí posvätnú pôdu na vrchu neaktívnej sopky, ktorá má náboženský význam pre pôvodných obyvateľov Havaja.

Znesvätenie a diskriminácia

Štátne aj okresné orgány vo štvrtok ráno prišli na horu, kde odstránili niektoré stavby pôvodných obyvateľov na mieste budúceho teleskopu.

Podľa aktivistky Kealohy Pisciotty, ktorá viedla niekoľko protestov, tam povolili prístup len astronómom a pre ostatných ľudí, medzi nimi i Havajčanov, čo sa chceli modliť, ho blokovali.

Odstránenie stavieb označila za znesvätenie a diskrimináciu. Úrad pre krajinu a prírodné zdroje informoval, že polícia zatkla jedného človeka pre marenie výkonu úradov.

Plány vznikli v roku 2009

Plány na projekt vznikli v roku 2009, keď sa vedci po päťročnom prieskume rozhodli, že hora na Havaji má ideálne podmienky pre umiestnenie vesmírneho teleskopu.

Povolenie stavať v chránenej oblasti získali v roku 2011. Po protestoch pôvodných obyvateľov ale toto rozhodnutie v roku 2015 najvyšší súd spochybnil a nariadil jeho opätovné prejednanie.

V roku 2017 úrady vydali povolenie na stavbu teleskopu a vlani v októbri ho schválil aj najvyšší havajský súd.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať