Foto: Na Dúhový PRIDE prišlo vyše 2000 ľudí, svoj príhovor predniesla aj ombudsmanka Patakyová

Dúhový PRIDE Bratislava 2017
Účastníci 7. ročníka pochodu Dúhový PRIDE Bratislava 2017. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 19. augusta, 19:02

BRATISLAVA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Oba bratislavské pochody, Dúhový PRIDE aj živá reťaz Hrdí na rodinu, ktoré sa uskutočnili v sobotu popoludní, boli podľa polície bezproblémové. Pokojný priebeh akcií nenarušili ani autá sympatizantov Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko, ktoré popoludní krúžili po Bratislave.

Viac ako dve tisícky účastníkov podujatia Dúhový PRIDE pochodovali z Hviezdoslavovho námestia nesúc transparent s dúhovým nápisom „Za všetky rodiny“, zatiaľ čo niekoľko stoviek účastníkov živej reťaze Hrdí na rodinu pochodovali smerom k Hlavnému námestiu v červených tričkách s nápisom „Mama a tato navždy!“

Ombudsmanka bola na PRIDE prvýkrát

Verejný ochranca práv má vždy stáť na strane tých, ktorých práva sú porušované alebo ohrozované. Ombudsman má svojím pôsobením prispievať k tomu, aby naša krajina bola lepším miestom pre všetkých ľudí. Na festivale Dúhový PRIDE Bratislava 2017 to povedala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Po analýze Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd dospela Patakyová k názoru, že „Slovensko je v situácii, keď nerešpektuje práva osôb rovnakého pohlavia“.

Máme právo rozhodnúť, akú formu životného partnerstva okrem tradičného budeme podporovať,“ povedala Patakyová a pripomenula, že existuje množstvo ďalších prekážok. „Stretli sme sa s tým, keď sa ľudia nemohli dozvedieť o zdravotnom stave svojho partnera, a verím, že v našej spoločnosti nie sú pochybnosti, že túto situáciu je potrebné riešiť,“ skonštatovala.

Patakyová sa na Dúhovom PRIDE zúčastnila po prvý raz, ešte pred jeho začatím podporila LGBTI komunitu vyvesením dúhovej vlajky na okne svojej kancelárie. „Keď som dostala pozvanie na PRIDE, tak som sa zamyslela nad jeho poslaním, zvnútra prišlo rozhodnutie, a tak som tu,“ povedala Patakyová na úvod a vyslúžila si potlesk takmer dvojtisícového davu.

Verejná ochrankyňa práv zareagovala aj na slová predstaviteľov Slovenskej národnej strany (SNS) a pripomenula im, že dúhovú vlajku nevyvesila na priečelí budovy, k slovenskej vlajke a vlajke Európskej únie, ale iba na okne kancelárie. Dodala, že ju zvesí až po skončení Dúhového PRIDE.

Dvojité zátarasy a polícia

Ombudsmanka pripomenula, že podľa ústavy je nestranná a aj pri skladaní sľubu jej kládli na srdce, aby sa zasadzovala za dodržiavanie ľudských práv. Predstaviteľom SNS odkázala, že ak majú pocit, že ich sklamala a oklamala, tak ju to veľmi mrzí. Ombudsmanka vraví, že môže zatiaľ iba upozorňovať na porušovanie práv sexuálnych menšín a ostatné záleží najmä od racionálneho postoja zákonodarcov.

Keby som mala tie odkazy brať ako pokyny, potom by som to mohla brať, ale ja ich z titulu svojej inštitúcie musím vnímať, no vyhodnotiť ich musím vnútorne a sama,“ uviedla Patakyová a na otázku, či podporí PRIDE aj na budúci rok odpovedala, že by bola šťastná, keby sa situácia vyriešila a ona by už na odopieranie práv sexuálnych menšín nemusela viac upozorňovať.

Verejný poriadok nebol narušený

V súvislosti so sobotňajšími verejnými zhromaždeniami v hlavnom meste nebol narušený verejný poriadok ani bezpečnosť. “Polícia situáciu monitorovala, pričom postupovala a prijímala adekvátne opatrenia na základe vývoja situácie v meste a do ukončenia verejného zhromaždenia a pochodu účastníkov sme nezaznamenali páchanie protiprávneho konania ani narušenie verejného poriadku,“ informovala agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková. Dodala, že dopravu v centre mestskej časti Bratislava – Staré Mesto už obnovili.

Rečnil aj evanjelický teológ

Siedmy ročník podujatia Dúhový PRIDE sa začal v sobotu o 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. Podľa jedného z hlavných organizátorov Martina Macka sa na pochode zúčastnilo viac než 2 000 ľudí. V prvej časti podujatia vystúpili s príhovormi hostia, okrem ombudsmanky Márie Patakyovej i evanjelický teológ Ondrej Prostredník a transgendrová DJ-ka Matia, známa pod umeleckým menom B-Complex.

Pochod sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, účastníkov festivalu oddeľovali od okolia dvojité zátarasy a okolie strážila polícia. Pochod mestom sa začal okolo 15:00 a organizátori pripomínali, že účastníci, ktorí prídu na poslednú chvíľu, sa už do sprievodu nemuseli dostať.

Dúhový PRIDE je pestrofarebnou prechádzkou ulicami Starého mesta, počas ktorej sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ukázali, že ide o úplne bežných ľudí, ktorí chcú mať rovnakú šancu na plnohodnotný život ako všetci ostatní. Podujatie moderuje Ludwig Bagin, headlinerom je kapela Puding pani Elvisovej. Tohtoročný pochod podporili i viaceré významné slovenské výtvarníčky a výtvarníci.

Konal sa aj pochod Hrdí na rodinu

Ako reakcia na Dúhový PRIDE sa o 14:30 pred budovou parlamentu uskutočnil šiesty ročník živej reťaze Hrdí na rodinu. Podľa jedného z organizátorov podujatia Antona Chromíka bolo mottom tohto ročníka heslo: „Nevynášame tmu, ale zapaľujeme svetlo!

Pochod prešiel po Zámockej ulici, cez Michalskú bránu až na Hlavné námestie. Niekoľko stoviek ľudí, rodín s deťmi, manželských párov a podporovateľov rodiny pochodom po Bratislave vyjadrilo „kontinuitu všetkých doterajších generácií rodín, našich mám a tatov, starých a prastarých rodičov“.

Ako agentúru SITA informoval jeden z organizátorov podujatia Anton Chromík, cieľom podujatia bolo prejaviť vďačnosť a radosť „z toho najcennejšieho, čo máme, z rodiny“. „Nič iné nie je také výnimočné a žiadne iné priateľské vzťahy sa nevyrovnajú rodine založenej manželstvom muža a ženy. Rodina si zaslúži svoje výnimočné a prirodzené postavenie,“ dodal Chromík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton ChromíkMária Patakyová