Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečné pásiky na bielenie zubov a rúž na pery obsahujúci olovo

Nebezpečná kozmetika

BRATISLAVA 23. júna (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku a vo Švédsku.

Rúž a ceruzka obsahujú olovo

Ako informoval agentúru SITA hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas, ide o rúž na pery a ceruzku – Lipstic & Lipliner – Red Lips, značky Max & More z Číny.

Výrobná dávka: Article Nr. 2546776, typ Red, Vibrant Red, Classic red, Dark Red, séria: 08/2016 s čiarovým kódom: 8733131209890.

Výrobok obsahuje olovo (604 mg.kg-1 ), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Pásiky na bielenie zubov z USA

Druhým nebezpečným výrobkom sú pásiky na bielenie zubov Creast 3D White Whitestrips Supreme Flexfit, značky Creast zo Spojených štátov amerických výrobná dávka: 6225V44 s čiarovým kódom: 8971400046.

Pásiky na bielenie zubov obsahujú nepovolenú koncentráciu peroxidu vodíka, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Výrobok je dostupný spotrebiteľom cez internet.

Výrobca potvrdil, že výrobok nie je určený pre spotrebiteľov v EÚ a preto tieto výrobky na európskom trhu nepredáva.

Hlavný hygienik Ján Mikas pripomína, že je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR