Foto: Hurikán Irma pustošil karibské ostrovy, počet obetí zrejme stúpne (aktualizované)

Hurikán Irma
Hurikán Irma spôsobil rozsiahle škody v Karibiku a vyžiadal si najmenej sedem obetí. Malý ostrov Barbuda je "takmer neobývateľný", zatiaľ čo Svätý Martin je podľa úradov skoro úplne zničený. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 7. septembra, 13:28

ST. JOHN’S 6. septembra (WebNoviny.sk) – Hurikán Irma spôsobil rozsiahle škody v Karibiku a vyžiadal si najmenej sedem obetí.

Malý ostrov Barbuda je „takmer neobývateľný“, zatiaľ čo Svätý Martin je podľa úradov skoro úplne zničený. Rozsah škôd sa postupne zisťuje, počet obetí pravdepodobne ešte porastie.

Hurikán piatej kategórie

Irma je hurikán piatej najsilnejšej kategórie. Momentálne sa nachádza severovýchodne od Dominikánskej republiky a smeruje k ostrovom Turks a Caicos.

Najsilnejší hurikán v Atlantiku za posledné desaťročie sprevádza vietor s rýchlosťou 285 kilometrov za hodinu.

Hurikán ako prvé zasiahol ostrovy Antigua a Barbuda. Na Barbude zabil jedno dieťa a poškodil 95 percent tamojších domov, uviedol premiér Gaston Browne. Podľa jeho slov polovica z 1 600 obyvateľov ostrova ostala bez strechy nad hlavou. Obrovské škody napáchal prírodný živel aj na ostrove Svätý Martin, kde zomrelo osem ľudí.

Florida vyhlásila stav núdze

„Je to obrovská katastrofa – 95 percent ostrova je zničených,“ cituje BBC miestneho predstaviteľa Daniela Gibbsa. Zničené je aj miestne letisko, ktoré je tretím najväčším v Karibiku. Jednu obeť hlási i britské zámorské územie Anguilla.

V Portoriku ostala viac než polovica z troch miliónov obyvateľov bez elektriny. Americký prezident Donald Trump uviedol, že jeho vláda postup Irmy podrobne monitoruje.

Podľa predpovedí by v nedeľu mohla zasiahnuť Floridu. Úrady už začali s evakuáciou turistov a obyvateľov súostrovia Florida Keys. Viaceré letiská na Floride tiež rušia lety. Stav núdze vyhlásili na Floride, v Portoriku a na Amerických Panenských ostrovoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump