Firma Apple zaplatila miliardy eur na daniach, Írsko to vníma ako „významný míľnik“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Apple
Foto: ilustračné, SITA/AP.

LONDÝN 19. septembra (WebNoviny.sk) – Americká spoločnosť Apple uhradila írskej vláde 14,3 mld. eur, ktoré technologický gigant podľa rozhodnutia Európskej komisie (EK) dlhoval v dôsledku nelegálnych daňových úľav.

Írske ministerstvo financií uviedlo, že táto platba je „významným míľnikom“, hoci Dublin trvá na tom, že firme Apple neposkytol nijaké výnimky v oblasti daní.

Informoval o tom portál bbc.com. Portál pripomína, že EK v roku 2016 rozhodla, že daňová sadzba pod úrovňou 1 %, ktorú firma platila v Írsku, bola nelegálnou štátnou pomocou. Spoločnosť Apple sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala.

So záverom EK nesúhlasí ani Dublin. Írsky minister financií Paschal Donohoe uviedol, že vláda krajiny „zásadne nesúhlasí s analýzou komisie“. Konštatoval však, že „ako lojálny člen Európskej únie sme vždy tvrdili, že získame späť údajnú štátnu pomoc“. EK vlani iniciovala súdne konanie proti Írsku pre meškanie pri vymáhaní financií. EK uviedla, že súdne konanie sa teraz zastaví.

Proces vrátenia financií írskej vláde sa začal v máji. Firma Apple uhradila sporné dane vo výške 13,1 mld. eur a úroky v objeme 1,2 mld. eur. Peniaze teraz budú uložené na viazanom účte, kým sa rozhodne o odvolaní, ktoré firma podala. Írske ministerstvo financií očakáva, že potrvá niekoľko rokov, kým európske súdy spor vyriešia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Apple