Film Amnestie si podmaňuje slovenské kiná, tvorcovia Kandidáta ponúkli silný príbeh (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
8.jpg
Foto: Azyl Production (klient)

Veľká vzbura väzňov Leopoldove, Havlove amnestie aj udalosti novembra 1989. Tvorcovia úspešnej snímky Kandidát (2013) stoja za najnovším filmom Amnestie a ponúkajú nielen presun v čase, ale aj silný a pútavý príbeh.

„Tridsiate výročie Nežnej revolúcie je dôležitý míľnik a my chceme divákom ponúknuť možnosť presunúť sa v čase – v bezpečí kinosály – do absurdného obdobia predrevolučného spoločenského systému. O prelome rokov 1989 – 1990 nebol ešte nakrútený hraný film, vďaka výbornému hereckému obsadeniu a silnému príbehu veríme, že Amnestie budú vysoko atraktívnou a pútavou snímkou,” priblížil producent a autor námetu Maroš Hečko.

Obsah

Film zobrazuje príbeh troch rodín, ktoré zasiahli spoločenské udalosti v rokoch 1989-1990. Vo vtedajšom Československu viedli nielen k zásadným dejinným zvratom ale hlavne k rozpadu komunizmu.

Na ich počiatku stála Nežná revolúcia v novembri 1989 a neskoršie zvolenie Václava Havla na post hlavy Československa, ktorý o pár dní vyhlásil veľkú a zároveň doteraz kontroverznú amnestiu.

Udelil ju 1. januára 1990 a vzťahovala sa na pomernú väčšinu odsúdených. Tento krok bol veľkou skúškou demokracie mladého štátu a zároveň viedol k veľkej nespokojnosti medzi väzňami v Leopoldove, keďže sa ich netýkali.

Vyhrotená situácia skončila masovou hladovkou, obrovskou vzburou a v marci 1990 vyústila do najkrvavejšieho masakru v najprísnejšom väzení na Slovensku. Snímku do kín prináša distribučná spoločnosť Continental film.

Trailer k filmu Amnestie

Réžia, scenár a predloha

Jonáš Karásek je známy grafický dizajnér, art director, ale aj režisér. Pred svojím debutom Kandidát (2013) zbieral skúsenosti v reklamnom priemysle, kde vytvoril desiatky oceňovaných reklám s príťažlivým vizuálom a dynamickým filmovým strihom.

Napokon sa pustil do svojho prvého filmu Kandidát (2013), ktorý otvoril otázky o fungovaní predvolebných kampaní. Neskôr v roku 2017 spolupracoval na psychologicko-hororovom projekte DOGG (2017), kde figuroval ako jeden zo štvorice režisérov.

Dobrý film tvorí zvládnutá réžia a kvalitný scenár. Radovan Dunaj napísal knihu Amnestie, ktoré rozpútali peklo (2015). Svoj filmový tvar získala vďaka Marošovi Hečkovi, ktorý stál aj za predlohou a scenárom Kandidáta. Tentokrát do textu zasiahla aj Beata Grunnmanová, rovnako aj režisér a scenárista filmu Když se staví máj (2016) Marek Janičík.

Jonáš Karásek

Maroš Hečko

Beata Grunnmanová

Marek Janičík

Hudba a kamera

Pod hudbu vo filme Amnestie sa podpísali traja skúsení skladatelia. Matúš Široký pracoval nielen na Kandidátovi, ale aj pri výrobe slovenských seriálov Hotel (2018) a Sestričky (2018). Jozef Lupták zbieral skúsenosti aj pri projektoch Opustený vesmír (2015) a O Soně a její rodine (2006) a Aleš Brezina pomohol dotvoriť filmy ako Milada (2017), Nina (2017), Kawasakiho ruže (2009) či Kráska v nesnázích (2006).

Za kamerou v Amnestiách stál skúsený Tomáš Juríček, ktorý študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, ale aj na American Film Institute v Los Angeles či v Česku, kde neskôr aj pôsobil. Skúsenosti zbieral pri zahraničných režiséroch ako Agnieszka Holland či John Moore. Na česko-slovenskej filmovej scéne spolupracoval ako hlavný kameraman nielen na Kandidátovi (2013), ale aj na Cuky Luky (2017), Konečná stanice (2004), Prachy dělaj člověka (2006) či na televíznom seriáli Kriminálka Staré Mesto (2013)

Matúš Široký

Jozef Lupták

Aleš Brezina

Tomáš Juríček

Herci

Film Amnestie je príbehom aj o vzťahoch medzi tromi manželskými pármi. Postavu lupiča Drahoslava Lupku, ktorý skončil v Leopoldove, stvárnil Juraj Bača známy zo seriálov Rex (2017) a Búrlivé víno (2013). Jeho manželku si zahrala Natália Germani, ktorá sa objavila aj vo filme Věčne tvá nevěrná (2018) alebo v seriáloch Hotel a Vlci (oba 2018).

Mareka Majeského poznáme aj z filmov Casino.sk (2019) či Bathory (2008), v Amnestiách hrá postavu populárneho herca Richarda Kelemena. Dôležitejšiu úlohu „šedej eminencie“ má však jeho manželka Miriam, ktorej požičala tvár česká herečka Anna Geislerová.

Kruh uzatvára ďalší väzeň a disident JuDr. Čierny. Zahral si ho Marek Vašut a jeho ženu stvárila Jana Oľhová.

Vo filme sa objavia aj Gregor Hološka, Roman Luknár, Ján Jackuliak. Informácie pochádzajú z Continental Film a fcb.cz.

Juraj Bača

Natalia Germani

Marek Majeský

Gregor Hološka

Roman Luknár

Ján Jackuliak

Jana Oľhová

Aňa Geislerová

Marek Vašut

Fotogaléria

Ocenenia

(neznáme)

Premiéra

Film Amnestie mal premiéru 31. októbra 2019

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aleš BrezinaAňa GeislerováBeata GrunnmanováGregor HološkaJán JackuliakJana OľhováJonáš KarásekJozef LuptákJuraj BačaMarek JaničíkMarek MajeskýMarek VašutMaroš HečkoMatúš ŠirokýNatalia GermaniRoman LuknárTomáš Juríček
Firmy a inštitúcie Continental film