Fico obvinil Matoviča, že regionPress predal bielemu koňovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Predseda strany OĽaNO Igor Matovič. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Predseda OĽaNO Igor Matovič v roku 2008 fiktívne previedol svoju firmu regionPress na bieleho koňa, prepral 122 miliónov korún a zlikvidoval účtovníctvo firmy za roky 1997 až 2008, aby zabránil kontrole daňového úradu, informoval v piatok premiér Robert Fico.

Fico predložil novinárom kópiu zmluvy

Matovič podľa predsedu vlády 14. augusta 2008, deň pred plánovanou kontrolou daňového úradu, predal svoju firmu bielemu koňovi, Pavelovi Vandákovi, za 122 miliónov korún. Vandák bol podľa Fica živnostníkom, ktorý pracoval pre Matoviča. V ten istý deň Matovič podľa predsedu Smeru-SD previedol 122 miliónov korún z firmy na svoj súkromný účet.

V rámci fiktívneho prevodu podľa premiéra Matovič odovzdal Vandákovi celé účtovníctvo firmy za dobu jej existencie, teda roky 1997 až 2008. Celé účtovníctvo regionPressu podľa Fica skončilo v zbere, Vandák to povedal daňovému úradu. Matovič 10. októbra 2008, teda dva mesiace po prevode firmy, od zmluvy o predaji odstúpil. „Pán Matovič dnes nemá právo stavať sa do polohy morálnej autority, nemá právo hovoriť, že on je jediný čistý. Predkladám jasné dôkazy o fiktívnom prevode a o úmyselnej likvidácii účtovníctva,“ konštatoval premiér.

Novinárom po tlačovej besede predložil kópiu zmluvy o predaji regionPressu, a dva doklady trnavského daňového úradu, v ktorom Matovič oznamuje, že odstupuje od predajnej zmluvy a Vandákovu výpoveď o tom, že účtovníctvo okrem pohľadávok vyhodil do zberu. „Budeme veľmi pozorne počúvať, čo pán Matovič povie, lebo my sme ešte neskončili,“ upozornil Fico.

Informácie získal premiér až teraz

Premiér nezverejnil, odkiaľ informácie o Matovičovi a regionPresse získal, urobí tak podľa vlastných slov o niekoľko dní na konci kauzy. „Existuje dnes silný verejný záujem vedieť, ak niekto, kto buduje svoju politickú kariéru na obviňovaní a vytváraní vlastnej osoby ako morálnej autority, či sa naozaj tento človek takto správa. Venujte sa prosím dnes obsahu a ja vám na záver príbehu o niekoľko dní poviem, čo je zdrojom týchto informácií,“ poznamenal Fico.

Skôr informácie premiér nezverejnil preto, lebo ich získali až teraz. „Hlavný dôvod, pre ktorý to robíme takto verejne, je to, že pán Matovič verejne obviňuje vládu SR. Uvedomte si, čo všetko tento pán nahovoril na adresu moju, mojej rodiny, ministrov, ako sa správa aj vizuálne. Uvedomte si aj to, že sa snaží týmto svojím obrazom lákať na svoju stranu mnohých ľudí, a hovorí, buďte so mnou, ja som jediný, kto vám zagarantuje do budúcnosti, že bude v poriadku všetko v tejto krajine,“ vysvetlil Fico, prečo najprv vystúpil s informáciami na verejnosti a nepodal ich najprv orgánom činným v trestnom konaní.

Premiér zdôraznil, že „nemôže niekto budovať politickú kariéru na obviňovaní iných, ak sa on správa nemorálne a protiprávne vo svojej podnikateľskej a politickej činnosti. Je to predseda politickej strany, ktorá je súčasťou predvolebného súboja“. Ľudia, ktorí s Matovičovom doteraz spolupracovali, by sa podľa premiéra mali rozhodnúť, či chcú ďalej zostať na bilbordoch a spolupracovať s ním aj v budúcnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičRobert Fico
Firmy a inštitúcie RegionPRESSVláda SR