Metelka získal bronz na paralympiáde v Tokiu, Llamas utvoril svetový rekord a Riapoš postúpil

Jozef Metelka
  • aktualizované 26. augusta 14:46

Slovensko sa v druhý deň paralympijských hier v Tokiu dočkalo prvého cenného kovu. Paracyklista Jozef Metelka vybojoval bronz na pevnom kilometri na velodróme v Izu.

Metelka dosiahol výsledný čas 1:04,786 min a skloniť sa musel len pred zlatým Španielom Alsonsom Llamasom a strieborným Britom Jodym Cundym. Víťazný Llamas výkonom 1:01.557 min utvoril svetový rekord.

Spokojný Metelka aj tréner Manners

V cieli klasifikovali 21 pretekárov a Metelka mal z bronzovej medaily obrovskú radosť.

Viac o téme: Paralympiáda v Tokiu

„Som strašne šťastný. Pre mňa je tento bronz ako zlato. Tí dvaja, ktorí ma predbehli, netrénujú nič iné len kilometer. S tým hendikepom, aký je momentálne v mojej kategórii nastavený, sme vlastne všetci ostatní išli len o bronz. A mám ho ja,“ usmieval sa v mixzóne 34-ročný Metelka, cituje ho web Slovenského paralympijského výboru.

„Tí dvaja sú ako Usain Bolt v šprinte a Mo Farah na dlhých tratiach medzi zdravými. S nimi sa nedá súťažiť. Sú to špecialisti a časy okolo 1:01 sú neskutočné. V tejto disciplíne berieme bronz všetkými desiatimi. Jozef si musel zájsť osobné maximum, aby získal medailu. Aj preto som nesmierne spokojný s tretím miestom,“ netajil Metelkov waleský tréner Kyleigh Manners.

Blattnerová dúfala v lepší výsledok

Metelka rozšíril svoju medailové zbierku z paralympiád na štyri cenné kovy. Pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro bol práve na jednom kilometri strieborný, ale bral aj dve zlaté medaily – v stíhacích pretekoch na 4 km a v časovke na ceste. V Tokiu má Metelka pred sebou ešte tri štarty – jeden na dráhe (stíhacie preteky na 4000 metrov) a dva na ceste (časovka a cestné preteky).

Okrem Metelku vo štvrtok zasiahli do bojov na PH 2020 aj ďalší traja slovenskí reprezentanti. Paraplavkyňa Tatiana Blattnerová absolvovala svoju premiéru na paralympijských hrách v rozplavbách na 400 m voľným spôsobom.

Aj napriek tomu, že úvodná stovka vyzerala sľubne, jej snaha zostala bez postupu. Výsledný čas 5:49,16 min stačil 19-ročnej nevidiacej Bratislavčanke na 9. miesto. „Dúfala som, že to bude lepšie, no nemala som svoj deň. Určite sa chcem prebojovať v niektorej disciplíne do finále a zažiť veľké paralympijské preteky,“ uviedla Blattnerová podľa webu SPV.

Riapoš s prehrou aj výhrou

V parastolnom tenise sa Slovákom v prvých troch zápasoch štvrtkového programu podarilo vybojovať jedno víťazstvo.

Martin Ludrovský podľahol Čiľanovi Luisovi Floresovi 2:3 na sety, ale napriek tomu si vybojoval postup do ďalšej fázy. Prvý svoj zápas v Tokiu totiž vyhral 3:1. „Bol som drevený ako bukasový masív. Bolo to ťažšie psychicky než fyzicky. Možno budem mať viac šťastia pri žrebe vo vyraďovacej fáze. Sľubujem, že ešte spolu nejaké víťazstvo oslávime,“ komentoval Ludrovský, ktorého vo vyraďovacej časti čaká duel proti Francúzovi Stéphanovi Molliensovi.

Šéf SPV Ján Riapoš vo svojom úvodnom vystúpení v Tokiu nestačil na Kórejčana Soo Yong Chaa a prehral 0:3. Neskôr však Riapoš zabojoval. Japonca Nobuhira Minamiho zdolal 3:0 a rovnako si vybojoval postup z druhého miesta. V 1. kole play-off si zmeria sily s Čechom Jiřím Suchánkom, s ktorým prehral vo štvrťfinále PH 2016 v Riu de Janeiro.

Mihálik v dvojhre skončil

Púť dvojhrou sa skončila v kategórii TT4 pre Petra Mihálika, ktorý po stredajšom neúspechu podľahol vo štvrtok Španielovi Franciscovi Lópezovi Sayagovi 1:3 a v B-skupine skončil na nepostupovom 3. mieste.

Po stredajšom triumfe nad súperom z Thajska si Boris Trávniček pripísal vo štvrtok druhé víťazstvo, keď v kategórii TT4 zdolal Číňana Kuo Sing-jüan tesne 3:2 a postúpil ďalej, v osemfinále na neho čaká Kórejčan Kim Jung-gil.

Alena Kánová (TT3) po stredajšej prehre so súperkou z Kórejskej republiky nastúpila vo štvrtok proti Brazílčanke Marliane Amaralovej Santosovej, zdolala ju hladko 3:0 a zabezpečila si postup do vyraďovacej časti.