Fantastická Farkašová získala na paralympiáde v Pekingu tretie zlato pre Slovensko

ZPH 2022: Superobrovský slalom žien
Slovenská zjazdová lyžiarka Henrieta Farkašová počas súťaže v paraalpskom lyžovaní - superobrovský slalom žien v rámci XIII. zimných paralympijských hier 2022 v Pekingu. Čínska ľudová republika, Peking, 6. marec 2022. Foto: SITA/SPV/Roman Benický.
  • aktualizované 7. marca 16:56

Tretí deň súťaží na zimných paralympijských hrách v čínskom Pekingu prinieslo tretie zlato pre slovenskú výpravu. Postarala sa oň Henrieta Farkašová, ktorá sa stala víťazkou superkombinácie zrakovo znevýchodnených žien.

Na ZPH 2022 získala najcennejší kov už aj v zjazde, po pondelku je už jedenásťnásobnou paralympijskou šampiónkou.

Druhá v pondelok skončila domáca Ču Ta-čching a tretiu priečku obsadila Britka Menna Fitzpatricková.

Rexová nedokončila slalom

Farkašová bola po predpoludňajšom super-G druhá za Číňankou, strácala na ňu takmer dve sekundy. Slalomové kolo však mala slovenská športovkyňa výrazne lepšie a v súčte dvoch jázd zvíťazila o 86 stotín sekundy.

Po superobrovskom slalome bola tretia druhá Slovenka Alexandra Rexová, víťazka nedeľňajšieho super-G, no v slalome spravila v strednej časti trate chybičku a vypadla. Zaujímavosťou je, že v super-G štartovala Farkašová s navádzačom Michalom Červeňom, v slalome ho nahradil Martin Motyka.

„Som rada, že som na rozdiel od nedeľňajších pretekov v cieli. Každá je medaila je vzácna. Pocit úspechu nezovšednie. O to viac, že teraz prichádza po mojom ťažkom období. Lyže milujem a teším sa, že sa mi opäť darí,“ poznamenala Henrieta Farkašová po zisku druhého pekinského zlata a na margo svojich navádzačov doplnila: „Obaja sú skvelí. Som rada, že ich mám.“

Krako na štvrtom mieste

Medzi zrakovo znevýhodnenými mužmi sa nedarilo Slovákom. Marek Kubačka vypadol už v super-G, Miroslav Haraus v slalomovom kole a Jakub Krako obsadil v súčte dvoch jázd nepopulárnu 4. pozíciu.

Medzi stojacimi ženami úspešne absolvovali obe kombinačné kolá Petra Smaržová aj Vanesa Gašková, ktoré v konečnom účtovaní obsadili 7. resp. 8. miesto. Martin France medzi stojacimi mužmi skončila na konečnej 18. priečke.

V pondelok boli v hre aj reprezentanti SR v curlingu na vozíku, Britov zdolali 7:3 a po štyroch dueloch majú bilanciu dve víťazstvá a dve prehry.

Viac k osobe Henrieta FarkašováJakub KrakoMarek KubačkaMartin FranceMiroslav HarausPetra SmaržováVanesa Gašková