Fajčiari zaplatia za cigarety viac, spotrebná daň stúpne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fajčenie
Od roku 1989 je 31. máj Svetovým dňom bez tabaku. Tento rok určila Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization - WHO) ako hlavné heslo pri tejto príležitosti Rámcový dohovor o kontrole tabaku. Foto: SITA/Marián Peiger
Fajčenie
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 27. júna (WEBNOVINY) – Spotrebná daň z tabakových výrobkov by mala vzrásť už od októbra tohto roka a viac, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo financií ešte za predchádzajúcej vlády.

Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorú v stredu s pripomienkami schválila vláda Roberta Fica.

Kabinet odôvodňuje zámer zvýšiť spotrebnú daň z tabakových výrobkov potrebou konsolidovať verejné financie.

Navrhované zvýšenie sadzby dane na tabakové výrobky bude mať podľa rezortu financií negatívny vplyv na domácnosti fajčiarov, a to z dôvodu zvýšenia ceny za škatuľku cigariet o zhruba 0,10 eura.

Špecifická časť spotrebnej dane z cigariet by podľa návrhu novely mala vzrásť od októbra o 2,59 % na 59,50 eura na tisíc kusov.

Bývalý rezort financií ešte pod vedením ministra Ivana Mikloša presadil zvýšenie tejto časti dane od budúcoročného marca na 59 eur.

Minimálna sadzba dane z cigariet by mala stúpnuť o 2,82 % na 91 eur na tisíc kusov, pričom pôvodne to malo byť na 90 eur. Sadzba spotrebnej dane z cigár a cigariet by mala stúpnuť o 2,4 % a rovnako aj sadzba spotrebnej dane na tabak by mala v tomto roku vzrásť o 2,4 %.

Rezort financií očakáva od zvýšenia spotrebnej dane z tabakových výrobkov vyššie príjmy do rozpočtu.

V tomto roku však ministerstvo očakáva neutrálny vplyv na rozpočet, a to z „dôvodu opatrnosti výrobcov tabakových výrobkov a z toho vyplývajúceho nižšieho uvoľneného množstva tabakových výrobkov do daňového voľného obehu pred dátumom zvýšenia sadzby“. V roku 2013 by však už mal štát do rozpočtu získať o 8,147 mil. eur viac.

Zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov presadilo ministerstvo financií ešte v roku 2010. Rezort počas pôsobenia bývalej vlády Ivety Radičovej pôvodne navrhoval zvýšenie tejto dane v jednom kroku, a to od februára 2012.

Neskôr však vláda odsúhlasila zvýšenie spotrebnej dane v dvoch krokoch, pričom druhé zvýšenie malo prísť v marci 2013. Dôvodom takejto zmeny bola podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša snaha vyhnúť sa veľkým cenovým rozdielom oproti okolitým krajinám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať