Expremiér Olmert nastúpil do väzenia, korupciu opäť poprel

Ehud Olmert
Ehud Olmert bol odsúdený na 19 mesiacov väzenia a na jeden mesiac verejnoprospešných prác za korupciu a marenie spravodlivosti. Foto: Gali Tibbon/Pool Photo via AP

JERUZALEM 15. februára (WebNoviny.sk) – Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert sa v pondelok stal prvým premiérom v dejinách Izraela, ktorý nastúpil ako odsúdený do väzenia.

Sedemdesiatročný Olmert, ktorý bol premiérom v rokoch 2006-09, dorazil krátko pred 10.00 h (09.00 h SEČ) do väzenia Maasijahu v meste Ramlan, kde si bude odpykávať 19-mesačný trest za korupciu a marenie spravodlivosti, oznámili svetové agentúry. Televízia ukázala Olmerta, ako vstupuje do budovy väzenia.

Od roku 2011 si sedemročný väzenský trest vo väzení Maasijahu odpykáva i bývalý izraelský prezident Moše Kacav odsúdený za znásilnenie, ktorý istý čas zastával svoj úrad v rovnakom čase, ako bol Olmert premiérom, pripomenula agentúra AP.

Olmert niekoľko hodín pred svojím nástupom do väzenia opätovne poprel, že prijal úplatky. Vo videozázname, nakrútenom dnes v obývacej izbe jeho domova, tesne pred jeho odchodom z Jeruzalema, povedal, že „život ho postavil pred nejednoduchú skúšku. Kráčam k nej s veľkým smútkom.“ Priznal, že „urobil chyby“, ale povedal, že „neboli trestného rázu“ a poprel, že by bol prijal úplatky. „Za niektoré z nich dnes platím veľkú cenu, možno až priveľkú,“ dodal.

Olmert má ženu, päť detí a 11 vnúčat. V marci 2014 bol odsúdený na šesť rokov väzenia za úplatky, ktoré prijal ešte ako starosta (1993-2003) Jeruzalema. Išlo o kontroverzný stavebný projekt Holyland. Izraelský Najvyšší súd vlani v decembri znížil tento trest na 18 mesiacov. Iný súd mu však minulý týždeň pridal mesiac navyše za marenie spravodlivosti.

Vzhľadom na to, že bývalý premiér je oboznámený so štátnymi tajomstvami, vzťahujú sa naňho osobitné bezpečnostné opatrenia. Trest si preto odpyká v bloku 10, ktorý izraelské médiá prezývajú väzenské „krídlo pre VIP osoby“. Samotné väzenia Maasijahu je väzením s nízkym stupňom ochrany, ktoré využívajú napríklad pre migrantov čakajúcich na deportáciu z krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ehud OlmertMoše Kacav