Aktualizované: Novým predsedom europarlamentu sa stal Sassoli, rozhodlo druhé kolo hlasovania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
David-Maria Sassoli
Predsedom Európskeho parlamentu sa stal v stredu jeho doterajší podpredseda, taliansky politik David-Maria Sassoli. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 3. júla 13:48

Predsedom Európskeho parlamentu sa stal v stredu jeho doterajší podpredseda, taliansky politik David-Maria Sassoli. Europoslanci ho zvolili až v druhom kole hlasovania, v ktorom získal 345 hlasov, teda o 20 viac, ako v prvom.

Zvolenie Sassoliho sa očakávalo, keďže okrem jeho materskej frakcie Pokrokové spojenectvo socialistov a demokratov (S&D) mu vyslovili podporu aj Európska ľudová strana (EPP) a Obnovme Európu (bývalá Aliancia liberálov a demokratov za Európu, ALDE), teda tri najsilnejšie frakcie v EP.

Na druhom mieste bol Čech

Na druhom mieste v prvom aj druhom kole voľby skončil český politik Jan Zahradil (Európski konzervatívci a reformisti, ECR), ktorý získal najskôr 162 a potom 160 hlasov.

Tretia skončila v oboch kolách nemecká europoslankyňa Ska Keller (Zelení – Európska slobodná aliancia) so 133 hlasmi v prvom a 119 hlasmi v druhom kole, a na poslednom štvrtom mieste bola oba razy Španielka Sira Rego (Európska zjednotená ľavica – Severská zelená ľavica, GUE/NGL), ktorá získala najprv 42 a potom 43 hlasov.

Medzi nominantmi na post predsedu EP sa v stredu prekvapivo vôbec neobjavil bulharský expremiér Sergej Stanišev, ktorého na túto funkciu v utorok po náročných viacdňových rokovaniach navrhli lídri členských štátov EÚ na summite v Bruseli.

Nominácie musí schváliť europarlament

Tí okrem toho nominovali za budúcu šéfku Európskej komisie (EK) súčasnú nemeckú ministerku obrany Ursulu von der Leyen, šéfom Európskej rady (ER) by sa mal stať belgický premiér Charles Michel.

Šéfom európskej zahraničnej politiky by mal byť španielsky minister zahraničných vecí Josep Borrell a šéfkou Európskej centrálnej banky (ECB) by sa mala stať predsedníčka Medzinárodného menového fondu (MMF) a bývalá francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagarde.

Aj tieto štyri nominácie bude musieť ešte schváliť Európsky parlament. Ak europoslanci schvália nomináciu Ursuly von der Leyen, stane sa táto blízka spojenkyňa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej historicky prvou ženou na čele Európskej komisie.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe David-Maria SassoliJan ZahradilSergej StaniševSira RegoSka Keller
Firmy a inštitúcie Európsky parlament