Európska komisia prijíma dočasný krízový rámec na podporu hospodárstva pre konflikt na Ukrajine

Granty, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia prijíma dočasný krízový rámec na podporu hospodárstva v kontexte invázie Ruska na Ukrajinu. Ako informuje Protimonopolný úrad SR, jeho cielom je umožniť členským štátom využívať flexibilitu stanovenú v pravidlách štátnej pomoci, aby mohli podporiť hospodárstvo.

Dočasný rámec je platný od 1. februára do konca aktuálneho roka.

Pomoc spoločnostiam zasiahnutým krízou

Nový rámec umožní členským štátom poskytnúť obmedzené sumy pomoci spoločnostiam zasiahnutým súčasnou krízou alebo súvisiacimi sankciami. Budú môcť zaviesť schémy, aby mohli udeliť až 35 000 eur spoločnostiam zasiahnutým krízou, ktoré pôsobia v odvetviach poľnohospodárstva, rybárstva a akvakultúry a až 400 000 eur spoločnostiam zasiahnutým krízou, ktoré pôsobia vo všetkých ostatných odvetviach. Túto podporu bude možné poskytovať v akejkoľvek forme vrátane priamych grantov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ďalej budú môcť členské štáty zabezpečiť, aby podniky mali naďalej k dispozícii dostatočnú likviditu. Budú im teda môcť poskytnúť dotované štátne záruky s cieľom zabezpečiť, aby banky naďalej poskytovali úvery všetkým spoločnostiam zasiahnutým súčasnou krízou a tiež poskytnúť pomoc vo forme úrokového zníženia pri úveroch zo súkromných aj verejných zdrojov.

Kompenzácia za mimoriadne vysoké ceny energií

Zároveň budú môcť členské štáty kompenzovať spoločnostiam dodatočné náklady, ktoré vznikli v dôsledku mimoriadne vysokých cien plynu a elektrickej energie. Účelom pomoci je znížiť dopady zvýšených cien zemného plynu a elektriny, nie je však limitovaná na energeticky náročný priemysel.

Môže ísť o rôznu formu podpory, napríklad priame platby, daňové zvýhodnenia, pôžičky, úvery, či záruky. Pomoc je možné kumulovať so všeobecnou pomocou, ale strop sa nesmie prekročiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaProtimonopolný úrad (PMÚ) SR