Európska komisia odmieta zmeny pravidiel dohody o obchode s Veľkou Britániou

Britania europska unia brexit
Británia sa s EÚ nevie zhodnúť v otázke kontroly tovarov, ktoré prichádzajú do Severného Írska z ostatných častí Spojeného kráľovstva. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska komisia (EK) vo štvrtok odmietla nové rokovania o zmene pravidiel v obchode s Veľkou Britániou. Na prepracovanie postbrexitovej dohody vyzval britský premiér Boris Johnson.

Spor sa týka colného režimu so Severným Írskom, ktoré má ako jediná časť Spojeného kráľovstva pozemné hranice s 27-členným blokom.

Zostane flexibilná

Únia zostane flexibilná, dohodu však nebude otvárať, napísala na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter predsedníčka komisie Ursula von der Leyenová. Hovorkyňa komisie Arianna Podestová uviedla, že komisia bude pokračovať v diskusiách so Spojeným kráľovstvom.

Podpredseda komisie Maroš Šefčovič, ktorý vedie vyjednávací tím v záležitostiach brexitu, má podľa nej záujem o stretnutie s britským ministrom pre brexit Davidom Frostom. Ako dodala, o termíne schôdzky sa zatiaľ nerozhodlo.

Postbrexitové obchodné pravidlá

Britská vláda sa v stredu vyjadrila, že postbrexitové obchodné pravidlá, ktoré dohodla s Európskou úniou „nemôžu pokračovať“ a treba ich prepracovať.

Na základe dohody sa musia robiť colné kontroly niektorých tovarov pohybujúcich sa medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Cieľom je ponechanie otvorených hraníc medzi Severným Írskom a Írskom, ktoré je členom EÚ.

Kontroly však hnevajú severoírskych unionistov, ktorí tvrdia, že vytvárajú hranicu v Írskom mori a oslabujú zväzky Severného Írska so zvyškom Spojeného kráľovstva.

Zrušenie zmluvy

Minister pre brexit Frost dokonca konštatoval, že „existujú okolnosti na oprávnenie použitia článku 16“ dohody, ktorý umožňuje zrušenie zmluvy jednou stranou za extrémnej situácie.

Vláda však podľa neho dospela k záveru, že teraz nie je správny čas tak urobiť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonDavid FrostMaroš ŠefčovičUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia