Európska komisia bude sledovať vývoj na Slovensku, Jourová reagovala na list od Kuciakovej rodiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Věra Jourová
Eurokomisárka pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věra Jourová. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia (EK) nebude váhať s prijatím akýchkoľvek opatrení, ktoré môžu byť potrebné na zabezpečenie dodržiavania práva Európskej únie (EÚ).

Otvorený list

Uviedla to eurokomisárka pre spravodlivosť Věra Jourová, ktorá tak reagovala na otvorený list rodín Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a mimovládnych organizácií Nadácia Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, INEKO a Via Iuris. List podpísalo viac ako 38-tisíc ľudí.

Autori listu vyjadrili vážne obavy, že zmena Trestného zákona a kroky vlády Roberta Fica (Smer-SD) môžu viesť k odklonu Slovenska od slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a ďalších hodnôt, na ktorých je postavená EÚ.

Eurokomisárka Jourová ubezpečila signatárov, že komisia bude vývoj v našej krajine sledovať a taktiež presadzovať hodnoty, na ktorých je EÚ založená.

„Eurokomisárka pripomína, že komisia 13. decembra 2023 vyzvala vládu a parlament, aby pozastavili prijímanie novely Trestného zákona a najmä, aby ho neprijímali v zrýchlenom legislatívnom konaní, bez riadnej a dôkladnej konzultácie so zainteresovanými stranami na vnútroštátnej a európskej úrovni vrátane Benátskej komisie,“ informovala Zastavme korupciu.

Slovensko môže čeliť sankciám

Riaditeľka nadácie Zuzana Petková tvrdí, že EK zjavne nemusia stačiť ani kozmetické úpravy v novele Trestného zákona, ktoré pripravila koalícia a Slovensko aj tak môže čeliť sankciám.

V júli minulého roka prijala EK štvrtú výročnú správu o právnom štáte. Jej súčasťou sú aj odporúčania pre jednotlivé členské štáty, a teda aj Slovensko.

„Okrem iného Slovensku odporúča prijať také zmeny v legislatíve, ktoré by obmedzili právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených – paragraf 363. Vládna koalícia ide opačným smerom, keď postavenie GP ešte viac posilňuje tým, že ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov presúva pod generálneho prokurátora Maroša Žilinku,“ uviedli mimovládne organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KuciakMaroš ŽilinkaMartina KušnírováRobert FicoVěra JourováZuzana Petková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyNadácia Zastavme korupciuTIS Transparency International SlovenskoVia Iuris