Europoslanec Zala požiadal o prerušenie členstva v Smere-SD

Boris Zala
Europoslanec Boris Zala. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Europoslanec Boris Zala požiadal o prerušenie členstva v Smere-SD. O prerušenia členstva požiadal listom minulý týždeň. O jeho žiadosti má rozhodnúť stranícke predsedníctvo alebo miestna organizácia. Prerušiť členstvo môže člen na určité obdobie na základe vážnych dôvodov.

Ako povedal Zala na pondelňajšej tlačovej besede, ani pri príprave prvej konferencie, ktorá mala byť v sobotu, ani pri druhej, ktorá má byť 22. októbra, sa nepodieľa na jej príprave. Pociťuje to ako istú formu vylúčenia či diskriminácie.

„Závažnejší rozmer sú niektoré vyjadrenia predsedu strany Roberta Fica na adresu europoslancov, ktorý povedal, že nemáme žiaden vplyv na členskú základňu, ani štruktúry a ani na neho. Nerád som angažovaný v strane, kde nemám vplyv. Moje členstvo je preto zbytočné. Preto som požiadal o pozastavenie členstva,“ vyhlásil Zala.

Kritikou europoslanca Zalu na adresu strany Smer-SD sa bude strana zaoberať len vtedy, ak sa Zala vzdá svojej desaťtisícovej pozície v Európskom parlamente, ktorú získal len vďaka strane Smer-SD. Uvádza sa to v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA v pondelok poskytla Ľubica Končalová z tlačového odboru strany. Europoslanec Boris Zala požiadal o prerušenie členstva v Smere-SD. „Pre pána Zalu je príznačné, že mlčal až do momentu, keď zistil, že jeho dôchodok z Európskeho parlamentu bude takmer 3000 eur mesačne,“ pokračuje Končalová.

V hĺbke duše dúfa, že sa Smer vráti k sociálnodemokratickej politike

Zo Smeru Zala neodchádza, pretože nad stranou nezlomil palicu. Podľa neho sa Smer v súčasnosti rozhoduje, ako sa Smer bude pohybovať. „V hĺbke duše dúfam, že sa Smer vráti k sociálnodemokratickej politike. Keď sa tak stane, nevidím dôvod, že by som sa nemohol vrátiť,“ povedal. Pripúšťa aj inú možnosť, ak by išiel vývoj opačným smerom, pristúpil by aj k odchodu zo strany. Ak predsedníctvo schváli Zalovo prerušenie členstva, príde aj o funkciu člena predsedníctva strany. Zala sa nechystá v Smere založiť žiadnu frakciu.

Zala tvrdí, že v Smere vznikli v poslednom čase spory okolo ideologickej orientácie strany. Od parlamentných volieb považuje rétoriku Smeru za odklon od sociálnodemokratickej bázy. Do toho vstúpil podľa neho problém ministra vnútra Roberta Kaliňáka. „Tým sa v Smere vyhrotili názory ešte viac. Vyjadroval som sa aj na orgánoch strany a aj na poslednom rozšírenom predsedníctve. Povedal som, kde vidím odklon Smeru od sociálnodemokratických princípov. O tejto otázke sa malo diskutovať na programovej konferencii,“ konštatoval.

Keď Zala dostal ideové tézy k programovej konferencii, ktoré vypracoval Pavol Paška a Ľubomír Blaha, zostal v šoku. Dokument nabral vážnosť, keďže bol zaslaný na diskusiu. „Po jeho naštudovaní moje prekvapenie bolo nadmerné. Rozoznal som, kto ten materiál robil. Moje stanovisko som zaslal predsedovi aj generálnemu manažérovi,“ povedal s tým, že pripravený materiál je bezpredmetný, pretože bol stiahnutý. Programová konferencia bola zrušená.

Programové tézy označil propagandistický pamflet

V liste predsedovi a členom predsedníctva Zala upozornil, že pripravený materiál nie je programový.

„Smer také materiály mal. Predložený materiál pokladám za propagandistický pamflet, ktorý so sociálnou demokraciou nemá nič spoločné. Zaujala ma bojovnosť, ktorá delí spoločnosť na elity a nižšie triedy. Delenie na bohatých a chudobných je prirodzené. Boj medzi elitami a nižšími triedami nepoznám. Druhý rozdiel som videl medzi Bratislavou a hladovými dolinami. Keď o tom hovorila SDĽ, tento výrok bol bližší realite. Bolo by šokujúce, keby sme po desiatich rokoch vlády Smeru mali naďalej hladové doliny,“ upozornil Zala.

Pripravené tézy podľa Zalu demagogicky zhadzujú európsku sociálnu demokraciu takými výrazmi, že stratila ľudskú tvár. „Poznám detailne európsku sociálnu demokraciu. S fanatizmom hraničí, keď sa na rovnakú úroveň postaví boj proti fašizmu a liberalizmu. Sociálna demokracia si vždy vážila liberálne slobody a to ju odlišovalo od komunistickej agendy. Teraz sa nám to vracia v kryptokomunistickej podobe,“ zdôraznil.

Za faktickú chybu označil pokus pasovať Alexandra Dubčeka za zakladateľa slovenskej sociálnej demokracie. „To je ďaleko od pravdy. Dubček sa držal stredovej polohy. Bol členom VPN. Nechal sa zlákať k sociálnej demokracii až po dvoch rokoch. Zakladateľom sociálnej demokracie nebol. Je to pokus legendizovať to, čo nie je skutočnosťou,“ dodal Zala.

Z týchto dôvodov Zala poslal list vedeniu strany, že keby konferencia mala mať takýto charakter, nie je schopný sa na nej podieľať. Zároveň privítal, že konferencia bola zrušená s tým, že bude konferencia 22. októbra, na ktorej budú sociálnodemokratickí predstavitelia z Rakúska, Nemecka a Českej republiky. „Takáto konferencia môže byť výrazným vstupom do diskusie o európskej sociálnej demokracii,“ dodal.

Smer-SD má podľa poslanca NR SR a okresného predsedu strany v Čadci Jána Podmanického jedno dobré pravidlo, a to, že nerieši vnútorné otázky na verejnosti. Ako povedal Podmanický pre agentúru SITA, témy, ktoré otvoril Boris Zala, sú zväčša témami, ktoré sa vždy riešia na vnútornom fóre. „Preto sa k jeho aktivitám nepotrebujem verejne vyjadrovať. Smer je dostatočne vyspelá strana, aby sa so všetkými aktuálnymi otázkami kvalifikovane a včas vysporiadala,“ zdôraznil.

Užšie vedenie Smeru-SD odložilo programovú konferenciu

Programová konferencia Smeru-SD mala byť uplynulú sobotu v Bratislave. „Užšie vedenie politickej strany Smer – sociálna demokracia rozhodlo o posunutí termínu konania Programovej konferencie, ktorá bola plánovaná na 24. septembra 2016,“ informovala agentúru SITA Ľubica Končalová z tlačového oddelenia strany.

Užšie vedenie prijalo toto rozhodnutie po zhodnotení záverov sobotňajšieho bratislavského summitu EÚ a po stretnutí lídrov socialistických a sociálno-demokratických strán pred rokovaním summitu. „Záujmom politickej strany Smer – sociálna demokracia je zorganizovať programovú konferenciu v širšom medzinárodnom rozmere so zreteľom na nové výzvy, ktorým musí čeliť európska sociálna demokracia. Smer – sociálna demokracia má rovnako záujem o účasť predstaviteľov z partnerských strán.

Nový dátum konania konferencie bude oznámený okamžite po zosúladení pracovnej agendy predstaviteľov pozvaných politických strán,“ informovala Končalová. Ideové tézy na programovú konferenciu pripravili podpredseda Smeru-SD Pavol Paška a poslanec NR SR Ľuboš Blaha.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris ZalaPavol Paška
Firmy a inštitúcie SMER-SD