Eurokomisia podporí vyšetrovacie kapacity Medzinárodného trestného súdu miliónmi eur, prioritou sú zločiny na Ukrajine

Ukrajina, Rusko, Buča, útok, invázia, vojna
Ukrajinská žena oplakáva svojho muža zabitého v meste Buča. Foto: SITA/AP

Európska komisia (EK) v stredu v rámci Nástroja zahraničnej politiky spustila nový projekt v hodnote 7,25 milióna eur na podporu vyšetrovacích kapacít Medzinárodného trestného súdu (ICC). EK o tom informuje na svojej webstránke.

Projekt, ktorý počas návštevy Kyjeva ohlásil šéf európskej diplomacie Josep Borrell, je súčasťou snáh Európskej únie (EÚ) v globálnom boji proti beztrestnosti medzinárodných zločinov.

Hrubé porušovanie práva na Ukrajine

V prvom rade však pomôže ICC rozšíriť vyšetrovacie kapacity, aby dokázal reagovať na pokračujúce vyšetrovanie vojnových zločinov páchaných Ruskom na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Európska únia je odhodlaná postaviť ruských predstaviteľov pred spravodlivosť za hrubé porušenia medzinárodného práva a medzinárodného humanitárneho práva na Ukrajine a bude aj naďalej podporovať vyšetrovania spustené ICC v krajine.

Zločiny musia byť potrestané

„Zločiny spáchané počas ruskej okupácie nesmú zostať nepotrestané. Vyšetrovania Medzinárodného trestného súdu sú kľúčové na zabezpečenie zodpovednosti a spravodlivosti za ohavné zločiny spáchané na Ukrajine,“ skonštatoval Borrell.

„Jedna vec je jasná – na to, aby tí, čo nesú zodpovednosť za zverstvá spáchané na Ukrajine, čelili spravodlivosti, je nevyhnutná celosvetová reakcia. Úzko spolupracujeme s Medzinárodným trestným súdom, aby sme zabezpečili, že páchatelia vojnových zločinov nezostanú nepotrestaní,“ dodal komisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Didier ReyndersJosep Borrell
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaICC Medzinárodný trestný súd