EÚ udrie na Rusko ďalšími sankciami. Von der Leyenová predstaví plán, ako zlomiť Putinovi „väz“

Belgium Russia Ukraine War
Zľava: Taliansky premiér Mario Draghi a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 7. marca 15:46

Európska únia pripravuje ďalšie sankcie voči Rusku pre „neohľaduplnosť Kremľa“ voči ukrajinským civilistom vrátane žien a detí.

Závislosť na ruskej rope a plyne

Ako referuje spravodajský web CNN, v pondelok to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Samozrejme, budeme diskutovať o situácii na Ukrajine, o krutej vojne vedenej Putinom,“ povedala Von der Leyenová po svojom prejave v Bruseli pred stretnutím s talianskym premiérom Mariom Draghim. Dodala, že budú diskutovať aj o „novom balíku presadzovania práva“.

„Mali sme už tri balíky tvrdých sankcií, ale teraz sa musíme uistiť, že neexistujú žiadne medzery a že účinok sankcií bude maximalizovaný,“ skonštatovala Von der Leyenová. Podľa nej sú doterajšie sankcie účinné. „Už teraz vidíme turbulencie v ruskej ekonomike smerom nadol,“ podotkla.

Hon na Putinových spojencov

Von der Leyenová tiež povedala, že EÚ sa musí „zbaviť závislosti od ruského plynu, ropy a uhlia“ a v utorok predstaví návrhy spôsobov, ako môže blok diverzifikovať svoje dodávky energie mimo Ruska.

Pritvrdiť voči ruskej agresii plánujú aj britskí zákonodarcovia. Tí sa v pondelok chystajú schváliť legislatívu s cieľom sprísniť sankcie voči Rusku.

Návrh zákona o hospodárskej kriminalite umožní britským orgánom „stíhať spojencov (ruského prezidenta Vladimira) Putina v Spojenom kráľovstve s plnou podporou zákona, bez pochybností a právnych sporov“, uviedol premiér Boris Johnson.

Obmedzené ruské hospodárske aktivity

Navrhovaný zákon bude vyžadovať, aby zahraničné firmy s majetkom v Spojenom kráľovstve odhalili svojich skutočných vlastníkov, čo predstavuje pokus o potlačenie prania špinavých peňazí a využívanie tieňových schránkových spoločností na nákup podnikov a nehnuteľností.

Pôvodne dostali podniky na splnenie nových požiadaviek 18 mesiacov. Táto lehota bola skrátená na šesť mesiacov, kritici však tvrdia, že by mala byť ešte kratšia.

Spojené kráľovstvo v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine uvalilo sankcie na mnohé ruské banky a podniky. Vláda tvrdí, že opatrenia obmedzili ruské hospodárske aktivity v hodnote viac ako 250-miliárd libier. Terčom sankcií sa však doteraz stalo iba niekoľko osôb napojených na Kremeľ, ktoré majú aktíva vo Veľkej Británii.

Pred dvoma týždňami Johnson uviedol, že zákon o hospodárskej kriminalite bude prijatý na jeseň. Počas víkendu však oznámil, že parlament ho v zrýchlenom konaní schváli už v pondelok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonMario Draghirusko-ukUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie Európska únia